Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Charzykowy - informacje

Miejscowość położona jest nad jeziorem charzykowskim (Łukomie) na południu województwa Pomorskiego. Mieści się na Równinie Charzykowskiej, w bliskim sąsiedztwie Chojnic. Dogodna lokalizacja pozwala z Charzyków zwiedzać zarówno lasy Parku Narodowego Bory Tucholskie, jak i Zaborski Park Krajobrazowy, oraz aktywnie wypoczywać nad jeziorem. Akt lokacyjny dla Charzyków wydany został w roku 1350. Niegdyś we wsi działała papiernia produkująca papier ze znakami wodnymi ryb takich jak okoń, płoć czy lin, a także z głową tura, która jest w herbie Chojnic. Jednak od początków swego istnienia miejscowość związana jest głównie z żeglarstwem, dzisiaj na jeziorze charzykowskim istnieje nawet port jachtowy.
W miejscowości czeka na turystów wiele atrakcji, do których należą regaty żeglarskie czy pięknie położony amfiteatr im. Ottona Weilanda, w którym w okresie letnim koncerty są niemal każdej soboty. Ponadto można tu uprawiać zdecydowaną większość sportów wodnych, wędkować, a także zbierać grzyby. Jest tu wiele szlaków pieszych i rowerowych dzięki którym można podziwiać okolice. Ponadto zimą również jest wiele rozrywek jak ściganie się na bojerach, jazda na łyżwach czy gra w hokeja, a także biegi narciarskie. Miłośników fauny polskiej z pewnością ucieszy możliwość obserwowania gatunków ptaków wodnych takich jak łabędź niemy, żuraw, czapla siwa, kormorany czy perkozy, a nad jeziorem można zobaczyć nawet kołującego orła bielika. Charzykowy stanowią wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji dla wszystkich pasjonatów przebywania na łonie przyrody oraz żeglowania.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.