Rehabilitacja po COVID-19

Rehabilitacja po COVID-19

Przejście COVID-19 może mieć różny przebieg, jednak zarówno w poważnych jak i lekkich przypadkach zakażenia koronawirusem, choroba zostawia ślad w organizmie człowieka i często jej skutki odczuwane są jeszcze przez długie tygodnie czy nawet miesiące po przebyciu COVID-19. Powrót do pełnego zdrowia i sprawności sprzed zachorowania może być czasochłonny i wymagający, zwłaszcza jeśli choroba spowodowała duży uszczerbek na zdrowiu. Bardzo pomocna w powrocie do pełnej sprawności jest rehabilitacja. Aby pomóc pacjentom w odzyskaniu pełni sił po zarażeniu koronawirusem, wiele ośrodków wypoczynkowo-rehabilitacyjnych stworzyło turnusy dla ozdrowieńców po COVID-19, z programem i zabiegami dedykowanymi właśnie potrzebom rekonwalescentów po koronawirusie.

Turnusy dla ozdrowieńców - komu są przeznaczone?

Wskazaniem do udziału w turnusie rehabilitacyjnym dla ozdrowieńców są utrzymujące się objawy i dolegliwości po przechorowaniu COVID-19. Do najczęstszych powikłań po przejściu zakażenia koronawirusem należą problemy z oddychaniem, obniżona wydolność krążeniowo-oddechowa, szybkie męczenie się lub chroniczne zmęczenie, czy zwiększona męczliwość przy wysiłku fizycznym połączona z wydłużonym okresem regeneracji po aktywności. Te i inne objawy należące do spektrum powikłań po COVID-19 oznaczają, że warto pomyśleć o wsparciu swojego powrotu do zdrowia i wybrania się na turnus rehabilitacyjny dla ozdrowieńców.

Przebycie zakażenia koronawirusem odbija się nie tylko na zdrowiu i kondycji fizycznej chorujących, ale również na sferze psychicznej. Pacjenci po COVID-19 często zmagają się z obniżonym nastrojem, niepokojem czy lękami, co ogólnie wpływa negatywnie na ich samopoczucie, jak również zaburza naturalne procesy zdrowienia po chorobie. Turnusy rehabilitacyjne dla osób, które przeszły COVID-19, uwzględniają także te potrzeby rekonwalescentów i obejmują także rehabilitację pod kątem psychicznym, by całościowo zadbać o jak najsprawniejszy powrót do pełni sił.

Jeśli obserwujesz u siebie jakiekolwiek utrzymujące się objawy po przechorowaniu COVID-19, których nie obserwowałeś u siebie wcześniej, rozważ udział w turnusie rehabilitacyjnym. Dzięki temu przyspieszysz swój powrót do zdrowia i zadbasz o siebie pod okiem specjalistów. Według danych ministerialnych, powikłania po przejściu COVID-19 mogą dotyczyć nawet 1/3 ogólnej liczby pacjentów. Rehabilitacja to najbardziej skuteczny sposób, by powrócić do pełnej aktywności zawodowej, swoich zajęć i dawnego życia.

Turnusy po COVID-19 - co obejmują?

W ramach turnusu dla ozdrowieńców zapewniane są zabiegi rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Zabiegi są ordynowane na miejscu, wybór z bogatych baz zabiegowych poszczególnych ośrodków rehabilitacyjnych. W ramach turnusów prowadzona jest także rehabilitacja pod kątem psychiki, na przykład poprzez wsparcie psychoterapeutyczne czy konsultacje psychologiczne. Dodatkowo wiele ofert takich turnusów obejmuje dodatkowe badania diagnostyczne i testy. Komercyjne oferty rehabilitacji po COVID-19 zawierają oczywiście noclegi i wyżywienie.

Turnusy dla ozdrowieńców pełnopłatne to także doskonała okazja do połączenia wyjazdu zdrowotnego z wypoczynkiem w wybranym miejscu i korzystaniem a atrakcji turystycznych czy też infrastruktury uzdrowiskowej. Zobacz oferty ośrodków, które prowadzą turnusy dla ozdrowieńców i już dzisiaj zaplanuj swój wyjazd na turnus, by szybciej zregenerować się po przebytej chorobie i odzyskać pełną sprawność.

OFERTY REHABILITACJI PO COVID-19 W POSZCZEGÓLNYCH OŚRODKACH

Rehabilitacja po COVID 19 - refundacja

W związku ze stale rosnącą grupą ozdrowieńców po COVID-19, rząd postanowił uruchomić rehabilitację po COVID-19 finansowaną z Narodowego Funduszu Zdrowia. Starać się o wyjazd na taki turnus może każda osoba, która przebyła zakażenie koronawirusem. Aby móc ubiegać się o tego rodzaju wyjazd, należy uzyskać odpowiednie skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Rehabilitacja po COVID-19 z NFZ nie musi być w ramach turnusu; może też odbywać się w trybie ambulatoryjnym, lub w razie konieczności w domu.

Wszelkie szczegóły dotyczące rehabilitacji po COVID-19 finansowanej z NFZ znajdziesz TUTAJ (do podlinkowania: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rehabilitacja-po-covid-19)