Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Ślemień - informacje

Wieś położona nad rzeką Łękawką, na pograniczu Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego w województwie śląskim. osadnictwo na terenie dzisiejszej gminy istniało już w XIII wieku. Miejscowość powstała około wieku XV, wówczas właścicielami Ślemienia i okolic byli Skrzyńscy. Następnymi posiadaczami tych terenów była rodzina Szaszowskich. W XVI wieku miejscowość przeszła na własność rodziny Komorowskich, za czasów których wieś znacznie się rozwinęła. W 1639 roku w Ślemieniu został zbudowany okazały zamek. W 1656 roku we wsi powstał szpital - przytułek dla ubogich, w 1672 roku w Ślemieniu powstała parafia. Po śmierci hrabiny Katarzyny z Komorowskich ziemie przeszły na własność rodu Wielopolskich, następnie Branickich. W czasie rozbiorów Polski Ślemień znalazł się w granicach Austrii, a w XX wieku ostatnimi właścicielami miejscowości byli Tarnowscy. 
W czasie II wojny światowej masowo wysiedlano ludność z tych terenów, wywożąc ją na teren Generalnej Guberni. Działały tam partyzanckie oddziały AK oraz Bataliony Chłopskie. Po zakończeniu wojny Ślemień rozwijał się głównie jako miejscowość turystyczna Beskidu Małego. W miejscowości warto zobaczyć XIX-wieczny kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela oraz Sanktuarium na Jasnej Górce, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Miłośnicy turystyki pieszej z pewnością chętnie wybiorą się na szczyt pobliskiej góry Madohory (929 m n.p.m.), z którego roztacza się piękna panorama. Warto zobaczyć także jaskinie skalne "Na Czarnych Działach". Bardzo interesującym lokalnym obiektem jest Żywiecki Park Etnograficzny, w którym zobaczyć można autentyczne budynki z początku XX wieku, które w pełni oddają klimat regionu. W skansenie zrekonstruowano dawne wnętrza budynków, dzięki czemu dokładnie można zobaczyć dawne góralskie życie. Skansen będzie sukcesywnie rozbudowywany.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.