Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Krutyń - informacje

Wieś położona nad rzeką Krutynią, otoczona terenami leśnymi, w województwie warmińsko - mazurskim. Osada powstała w okolicy początku XVI wieku, jej zalążkiem była stanica myśliwska. Do dziś zachowało się wiele zabytkowych drewnianych budynków z początków istnienia osady. Wyjątkowo malownicze położenie przyczyniło się do turystycznego rozwoju wsi, która stała się popularnym miejscem wypoczynku na Mazurach. W miejscowości znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Warto zwiedzić tamtejsze ścieżki przyrodnicze, a także trasy rowerowe i wyjątkowe szlaki wodne. Godne uwagi jest również tamtejsze Muzeum Parku Krajobrazowego, w której obejrzeć można esponaty zwierząt zamieszkujących tamtejsze lasy i okoliczne wody. Historyczna część muzeum zawiera fotografie dawnej wsi oraz rys życia i twórczości działacza mazurskiego Karola Małłka, mieszkańca Krutynia. 
Wielkim walorem naturalnym jest rzeka, szeroko znana ze swojego uroku. Można zarówno eksplorować jej bieg kajakiem, jak i popłynąć najpiękniejszym odcinkiem rzeki w tradycyjnej łodzi "pychówce". Płynąc w górę rzeki dociera się do jeziora, natomiast spływ w dół rzeki prowadzi do wodnego młyna w Zielonym Lasku. Rzeka zapewnia także świeże ryby, których spróbować można w licznych gastronomiach nad rzeką. Miejscowość z pewnością docenią nie tylko pasjonaci kajakarstwa, ale każdy zachwycić się może wyjątkowo piękną okolicą wraz z urokliwą rzeką. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.