Władysławowo - informacje

Miasto położone nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką, na Pobrzeżu Gdańskim. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku. Z początkiem kolejnego stulecia miejscowość stała się własnością Zakonu Krzyżackiego. Po przejęciu miejscowości Krzyżacy nadali jej pierwszy przywilej lokacyjny. Na mocy ustaleń pokoju toruńskiego miejscowość weszła w skład starostwa puckiego. Przywilej lokacyjny od króla Polski Władysława IV osada otrzymała w 1633 roku. W XVII wieku wzniesiono tam dwa forty obronne, przy jednym z których założono późniejszy przyczółek miasta - Chałupy. Obecna nazwa miejscowości została nadana pod koniec lat 30-tych XX wieku. Władysławowo posiada prawa miejskie od 1963 roku. Obecnie jest to wspaniała, rozwijająca się i bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa nad polskim morzem. 
Do najciekawszych obiektów zabytkowych w mieście należy dom generała Hallera pochodzący z 1922 roku, kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz robiąca ogromne wrażenie Latarnia Morska Rozewie, pierwotnie wzniesiona w XVIII wieku i przebudowana w XIX wieku. Bardzo interesującym obiektem w miejscowości jest m.in. Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Prywatne Muzeum Motyli oraz unikalny w skali kraju "Ocean Park", gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości różnorodne ryby oraz ssaki morskie. Inną atrakcją miejscowości jest Aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się ozdobne płyty chodnikowe z nazwiskami sportowców polskich i zagranicznych. Oczywiście turystów do miasta przyciąga głównie wspaniała, szeroka plaża, znajduje się tam 15 kąpielisk morskich, w tamtejszych piaskach można znaleźć bursztyny. Można tam wypożyczyć skutery wodne oraz skusić się na dużą dawkę adrenaliny, jakiej dostarcza rejs "bananem".
Wielką atrakcją miasta jest tamtejszy port rybacki, należący do największych w Polsce. Znajduje się tam Izba Pamięci Portu, gdzie można zobaczyć m.in. replikę kutra rybackiego, którym wypłynął w morze generał Józef Haller. Warto wybrać się również na wieżę widokową w najwyższym budynku Władysławowa - Domu Rybaka. Najwyższym punktem wieży jest tzw. "kula", skąd rozpościera się zapierający dech widok. Przy dobrych warunkach pogodowych można stamtąd zobaczyć cały Półwysep Helski. Niezwykłym obiektem jest otwarty dla turystów w sezonie letnim "domek do góry nogami", w którym nawet meble przymocowane są do sufitu, co daje złudzenie zupełnie odwróconej perspektywy. Wielu wrażeń dostarczy również Lunapark Sowiński, w którym znajduje się mnóstwo atrakcji dla starszych i młodszych. W lipcu w miejscowości odbywa się coroczny Zjazd Kaszubów, podczas którego można lepiej poznać wspaniałą kaszubską kulturę i tradycję.