Wisła - informacje

Miasto położone w Beskidzie Śląskim w województwie śląskim. Na jego terenie ma swoje źródło największa rzeka w kraju - Wisła. Położona jest w bardzo atrakcyjnej turystycznie górskiej okolicy, w sąsiedztwie Ustronia, Szczyrku i Milówki. Znajduje się w bliskiej odległości od granicy z Czechami, a także niedaleko granicy polsko-słowackiej. Miejscowość jest otoczona wspaniałymi lasami Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Początki osadnictwa w miejscu dzisiejszego miasta datowane są na przełom XVI i XVII wieku. Ludzie osiedlali się po obu stronach rzeki, utrzymywali się głównie z uprawy roli, pasterstwa oraz pozyskiwania drewna. Pierwszy raz miejscowość została wspomniana na piśmie w dokumencie księcia cieszyńskiego w 1615 roku. Pod koniec XVII wieku okoliczne ziemie stały się własnością rodu Habsburgów. Wisła należała do ich dziedziców aż do zakończenia I wojny światowej. Już pod koniec XIX wieku w mieście rozwijała się turystyka, Wisłę odwiedzili m.in. Bolesław Prus, Władysław Reymont i Maria Konopnicka.
W czasie dwudziestolecia międzywojennego Wisła została bardzo zmodernizowana, wybudowano nowoczesne drogi, rozwinięto linię kolejową, wzniesiono Dom Zdrojowy oraz wiele innych obiektów turystycznych. Stałym gościem miejscowości został prezydent Ignacy Mościcki, walory miasta doceniły również takie osobistości jak Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska i wielu innych. Wisła stała się również szeroko znanym centrum kulturalnym, w dużej mierze za sprawą Wakacyjnych Kursów Instytutu Sztuki. Równolegle bardzo dynamicznie rozwija się baza noclegowa w miejscowości, dzięki czemu Wisła mogła sukcesywnie przyjmować coraz większą liczbę turystów. W czasie drugiej wojny światowej cały Śląsk Cieszyński został włączony do terytorium III Rzeszy, podczas okupacji niemieckiej wielu przedstawicieli lokalnej inteligencji zostało zesłanych do obozów pracy. Po zakończeniu wojny Wisła wróciła na obraną drogę rozwoju turystycznych aspektów miejscowości. W 1962 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.
W mieście można zobaczyć kilka wspaniałych zabytków, do których należy XIX-wieczny kościół ewangelicki oraz młodszy od niego o kilkanaście lat kościół katolicki. Miejscowość jest bardzo silnie związana ze sportami zimowymi, głównie z narciarstwem, a ściśle ze skokami narciarskimi. W Wiśle oprócz wyciągów narciarckich znajduje się skocznia, warto tam odwiedzić również Muzeum Narciarstwa, gdzie jednym z eksponatów są narty Adama Małysza oraz karple - rakiety do chodzenia po śniegu. W Domu Zdrojowym można zobaczyć osobliwą rzeźbę wykonaną z białej czekolady, przedstawiającą Adama Małysza. Obiektem wartym uwagi jest także Muzeum Beskidzkie, wspaniałe miejsce dla pasjonatów historii i folkloru. Dzięki ekspozycji można się wiele dowiedzieć o życiu i twórczości górali zamieszkujących Beskid Śląski. Oczywiście wspaniała, malownicza okolica zachęca do pieszych wędrówek, które umożliwiają liczne szlaki turystyczne. To jedynie przykłady niezliczonej ilości atrakcji, które ma do zaoferowania swoim gościom Wisła.