Ustka - informacje

Uzdrowisko położone jest w województwie pomorskim, bezpośrednio nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w bliskim sąsiedztwie Słupska. Oba miasta są ściśle ze sobą powiązane, z początkiem XXI wieku przystąpiły do realizacji porozumienia zwanego "dwumiastem", na mocy którego m. in. powołano wspólną walutę "4 słupie" mającą moc handlową w okresie wakacyjnym w obu miastach.
Z umiejscowieniem miasta przy ujściu rzeki Słupi wiąże się długoletnia historia. Już w XIV wieku istniał w tym miejscu zaawansowany jak na owe czasy, rozbudowany na oba brzegi rzeki port morski. Korzenie tego obiektu mogą sięgać nawet IX wieku. Od roku 1337 nastąpił rozkwit portu oraz jego rozbudowa, obejmująca pogłębienie dna portu oraz budowę falochronów, które dziś stanowią jedną z atrakcji turystycznych. W 1875 roku powstała promenada nadmorska, której przedłużeniem są sięgające 100 metrów w głąb morza falochrony, dzięki czemu powstało doskonałe miejsce do spacerów czy też wędkowania.
Należy podkreślić uzdrowiskowy charakter miejscowości, która przyjmuje kuracjuszy już od 150 lat, chociaż oficjalnego statusu uzdrowiska doczekała się w 1987 roku. Do terapii leczniczych wykorzystywane są źródła solankowe, złoża borowiny, oraz oczywiście nasycone jodem nadmorskie powietrze. Prowadzone są tu kuracje przy schorzeniach dróg oddechowych, układu krążenia, żołądka, tarczycy, reumatyzm, choroby nerwowe.  
Mimo, że 16-tysięczna Ustka nie należy do dużych miast, na turystów czeka tu wiele atrakcji. W porcie, który obecnie sprawuje funkcję bardziej historyczną niż faktycznego portu rybackiego, można skorzystać z rejsów statkami wycieczkowymi oraz wędkarskimi. Dzięki licznym wypożyczalniom rowerowym można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, korzystając z wielu dobrze oznakowanych szlaków rowerowych. Oczywiście wielkim atutem miejscowości jest możliwość zażywania kąpieli morskich oraz słonecznych i beztroskiego relaksu na plaży.