Kudowa-Zdrój - informacje

Miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie dolnośląskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1477 roku, kiedy na tym terenie znajdowała się uboga osada. Rozwój miejscowości związany był nierozerwalnie z wodami leczniczymi, których pierwsze źródła odkryte zostały w 1580 roku. Urządzenia do kąpieli leczniczych pojawiły się w XVII wieku, a z końcem wieku XVIII rozpoczęła się sukcesywna rozbudowa uzdrowiska na dużą skalę. W 1795 roku powstał m. in. "Zameczek" - dawny budynek dla kuracjuszy, dziś mieści się tam Szpital Uzdrowiskowy. W XIX wiek Kudowa weszła już jako uzdrowisko z potwierdzonymi badaniami właściwościami leczniczymi lokalnych źródeł, liczba gości każdego roku zwiększała się. Do gości przybywających na kuracje do uzdrowiska zaliczał się nawet sir Winston Churchill. Kudowa-Zdrój przeszła wojnę bez zniszczeń, po jej zakończeniu znalazła się w granicach Polski i uzyskała prawa miejskie. Po dziś dzień ustawicznie się rozwija, należy również do najbardziej popularnych uzdrowisk w kraju.
Do najważniejszych zalet miasta oprócz wód mineralnych zalicza się nisko i średniobodźcowy łagodny klimat górski oraz okalające lasy iglaste i mieszane. U podnóża Góry Parkowej znajduje się Park Zdrojowy, w którym oprócz wspomnianego "Zameczku" znajduje się wspaniała pijalnia wód mineralnych, architekturą nawiązująca do dawnych budowli uzdrowiskowych. Na terenie parku znajduje się także wyjątkowo urokliwy stary drzewostan. Leczone są tam głównie choroby układu krążenia, układu krwiotwórczego, choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne oraz przewlekłe schorzenia układu pokarmowego, otyłość oraz nadczynność tarczycy.
W mieście znajduje się wiele obiektów wartych odwiedzenia i stanowiących atrakcje turystyczne. Należy do nich jedyna w Polsce i jedna z trzech w Europie Kaplica Czaszek, wybudowana przy użyciu części około trzech tysięcy szkieletów. Zwiedzić warto także Muzeum Minerałów czy Muzeum Zabawek, a także Skansen czy Park Rozrywki. Zimą przyciąga Dolina Sportów Zimowych, w której wiele atrakcji czeka zarówno na początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Oprócz tego świetną rozrywką jest snowtubing - zjazdy po śniegu na pontonie. Te i wiele innych atrakcji czekają na turystów i kuracjuszy w Kudowie-Zdroju.