Jantar - informacje

Wieś posiada niespełna tysiąc mieszkańców, położona jest w województwie pomorskim, na granicy Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Osada istniała już w XIII wieku, prawdopodobnie leżała za trasie powstałego już w czasach Cesarstwa Rzymskiego Bursztynowego Szlaku. Tamtejsze plaże od wieków obfitują w ten cenny surowiec z którego miejscowość była znana, a do dziś zimą i wiosną znajdowanych jest tam wiele okazów tych skarbów natury. Od 1999 roku w miejscowości odbywają się Mistrzostwa Świata w poławianiu Bursztynu. Nazwa wsi również pochodzi od jednego z określeń bursztynu.
Spokojna miejscowość w sezonie letnim zamienia się w prawdziwe centrum turystyki. Szerokie, piaszczyste plaże, strzeżone kąpielisko oraz rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna od lat przyciągają spragnionych nadmorskiego relaksu. Nadbrzeże oraz plaża są dobrze zagospodarowane, gwarantują wiele atrakcji. Wyjątkowym wydarzeniem są także obchody Dnia Rybaka 29 czerwca każdego roku, kiedy to można m.in skosztować wielu niezwykłych dań rybnych. Ze względu na nierozerwalny związek historii miejscowości z bursztynem, W Jantarze znaleźć możemy Muzeum Bursztynnictwa, mieszczące się w budynku Szkoły Podstawowej. Otwarte jest w czasie wakacji szkolnych, ekspozycję podzielono na cztery działy. Pierwszy z nich dotyczy historii miejscowości i codziennego życia jej mieszkańców, drugi jest bezpośrednio związany ze Szkołą w Jantarze, trzeci obejmuje historię bursztynu i bursztynnictwa, a ostatni ukazuje Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. 
Do bardzo ciekawych obiektów turystycznych w Jantarze należy również "Pasieka u Strusi", zaskakujące miejsce, w którym można obejrzeć strusie, poznać charakterystykę tych zwierząt oraz nabyć strusie jaja. Te niezwykłe ptaki nie są jednak jedyną atrakcją obiektu, inną ciekawostką są żyjące tam pszczoły. Prezentowane są w szklanych ulach, a także na pokazach, można także spróbować i zakupić miody różnego rodzaju. Do miejscowych atrakcji należy także Szkoła Jazdy Konnej - Grupa Buffalo Bill, dzięki której można zarówno zwiedzać Mierzeję Konno, jak i uczestniczyć w imprezie w klimacie Dzikiego Zachodu. W Jantarze znajdziemy te i inne atrakcje, dzięki czemu nie sposób się tam nudzić na urlopie.