Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Czarniecka Góra - informacje

Wieś położona jest na północy województwa świętokrzyskiego, niecałe 50 km od Kielc. Początkowo w miejscu dzisiejszej wsi istniała osada zwana Laskiem lub Turzotką. Na przestrzeni XIX wieku wieś niemal nie istniała, dopiero w 1891 dobroczynne dla zdrowia właściwości tego miejsca odkrył łódzki kardiolog Michał Misiewicz. Za jego sprawą powstało uzdrowisko nazwane Czarniecką Górą. W wyniku prowadzonych badań dowiedziono wielu zalet tego miejsca, jak leśno-górskie bogate w ozon i aromat żywicy powietrze, przepuszczalny grunt za sprawą którego nie tworzy się kurz, a także potwierdzono lecznicze walory tamtejszego źródła zwanego "sercówką".
Woda źródlana pozbawiona jest bakterii gnilnych, za to bogata w dwutlenek węgla, węglany magnezu i żelaza, a także chloran sodu, dzięki czemu doskonale nadaje się do picia w celach zdrowotnych. W uzdrowisku leczy się głównie choroby serca, kobiece, nerwowe, układu pokarmowego, a także dróg oddechowych, przy czym w przypadku tych ostatnich poprawia zauważalna jest już w bardzo krótkim czasie od przyjazdu do miejscowości. Sława uzdrowiska sięgnęła tak szeroko, że rocznie odwiedza je nawet dziesięć tysięcy osób. Z tamtejszych kuracji korzystały również takie osobistości jak Roman Dmowski, Jadwiga Smosarska, Sławoj Składkowski czy Stefan Starzyński. W latach 50-tych XX wieku w wyniku robót górniczych zanikło niestety znane źródełko. Dziś w miejscu niegdysiejszego zakładu przyrodoleczniczego funkcjonuje Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.