Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Brenna - info

Wieś położona jest na południu Polski, na Śląsku Cieszyńskim, pomiędzy Szczyrkiem a Ustroniem. Wraz z tymi miejscowościami oraz z Wisłą i Istebną stanowią od 2004 roku tzw. Beskidzką Piątkę. Pierwszy ślad na piśmie o istnieniu osady pochodzi z 30 czerwca 1490 roku, w dokumencie dotyczącym darowizny połowy wsi. Budzi to słuszne podejrzenia, że osada istniała znacznie wcześniej, a pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenie dzisiejszej gminy pochodzą już z samego początku XIV wieku. Niemal całe życie w sąsiedniej wsi na terenie gminy zamieszkiwała znana na całym świecie pisarka Zofia Kossak, poświęcone której muzeum mieści się dziś w Górkach Wielkich.
Leśne tereny górskie otaczające wieś niewątpliwie zachęcają do wędrówek, można tu znaleźć szlaki turystyczne, spacerowe, rowerowe, ale także szlaki tematyczne, jak na przykład ścieżka pomników przyrody, istnieje również Transbeskidzki Szlak Konny. W Brennej zobaczymy pełen atrakcji Park Turystyki, amfiteatr, Dwór Kossaków, Domek Myśliwski czy Chlebową Chatę. Oprócz tych i innych wartych odwiedzenia miejsc znajdziemy tu rozbudowaną infrastrukturę sportowo - rekreacyjną, istnieje tu wiele boisk przeznaczonych do gier sportowych, lodowisko, hala sportowa "Beskid", przystanie kajakowe, Ośrodek Jazdy Konnej "Hucuł" czy Centrum Aktywnego Wypoczynku. Jest to zaledwie część propozycji spędzania czasu wolnego w miejscowości, w której z pewnością nie sposób się nudzić.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.