Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Bieliny - informacje

Wieś położona jest w województwie świętokrzyskim, w Dolinie Kielecko - Łagowskiej. Pierwsze wzmianki na piśmie o osadzie w tym miejscu pochodzą z XV wieku, a związane są z ustalaniem granic dóbr należących do opactwa benedyktynów a tymi stanowiącymi własność ziemian biskupstwa krakowskiego oraz włocławskiego. walory turystyczne miejscowości wynikają głównie z położenia wsi, która otoczona jest polami oraz lasami, z dala od zakładów przemysłowych. To nienaruszone piękno przyrody podziwiać można poruszając się licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi, a także narciarskimi. 
Największą tamtejszą atrakcją jest sąsiadująca ze wsią Huta Szklana, w której powstała średniowieczna osada, zapewniająca wiele wrażeń i atrakcji. Powstały tam drewniane chatki wzorowane na dawnych, XII - XIII wiecznych domach, w których w sposób interaktywny możemy poznać życie codzienne plemion słowiańskich. Można tam wcielić się w dawnego rzemieślnika, wziąć udział w tematycznych grach terenowych, dzięki czemu zapoznajemy się z lokalną historią w wyjątkowo atrakcyjnej formie. Znajdują się tutaj również dawne obiekty takie jak regionalna karczma, plac zabaw, amfiteatr, Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody, a także warsztaty rzemieślnicze i chatka zielarki. Dzięki temu miejscu odwiedzający region turyści opuszczają je bogatsi we wrażenia i wiedzę o niezwykle ciekawej tradycji ludowej, dawnych zwyczajach i obrzędach kultury Słowian zamieszkujących Góry Świętokrzyskie.
Bieliny mają różnorodną ofertę noclegową, w tym również tematyczne gospodarstwa agroturystyczne związane z lokalnymi podaniami i legendami, a także zaplecze gastronomiczne wsi trafi do każdego turysty, można tu zarówno skosztować lokalnych przysmaków, jak i znaleźć pizzerie. Do atrakcji turystycznych, jakie można tu znaleźć należą również Rezerwat Zamczysko, Kraina Legend Świętokrzyskich czy Osada Średniowieczna pod Świętym Krzyżem. Wszystkie te miejsca zdecydowanie zachęcają do spędzania czasu wolnego i aktywności na świeżym powietrzu.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.