Aleksandrów Kujawski - informacje

Miasto liczy sobie 12,5 tys. mieszkańców, położone jest na skraju Równiny Inowrocławskiej i Kotliny Toruńskiej, w województwie kujawsko-pomorskim. Dzisiejsze miasto leży w pobliżu przebiegu dawnego szlaku bursztynowego z przeprawą na Wiśle. Pod koniec XIX wieku w Aleksandrowie wybudowano dworzec kolejowy, który przez wiele lat był centrum aktywności miasta. Mieściła się tam poczta, telegraf, lokalna komora celna, oraz obsługiwano pasażerów drogi żelaznej. Rozbudowana część dworca nosi nazwę "pokoi carskich", gdyż  w 1879 roku miało tam miejsce spotkanie cara rosyjskiego Aleksandra II z cesarzem Niemiec Wilhelmem I. Budowano równoległe do torów kolejowych kolejne ulice, które stanowiły osadę.
Z XIX wieku pochodzi również wspaniały zabytek, który możemy zobaczyć w Aleksandrowie. Jest to pałac Trojanowskich wraz z przyległym do niego parkiem. Do wartych uwagi zabytków należy również kurhan kozacki z 1921 roku, który jest pamiątką po ukraińskich żołnierzach internowanych w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki różnorodności kulturowej Aleksandrowa jest on nazywany miastem "Pięciu Kultur i Sześciu Narodów".
Na działanie uzdrowiskowe miasta wpływ mają głównie naturalne walory przyrodnicze. Należą do nich źródła solankowe oraz wyjątkowy klimat i piękne krajobrazy, zachęcające kuracjuszy i turystów do leśnych spacerów. Do obszaru Puszczy Bydgoskiej zalicza się północną oraz północno-wschodnią część miasta. W mieście znajdują się też tereny takie jak łąki czy szuwary. Okoliczne lasy razem z ciekami wodnymi tworzą korytarze migracyjne dla zwierząt. Powstała również leśna ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Świerczyna", której długość wynosi 2,5 km. Dzięki niej można chronić i kontrolować lokalny obszar leśny, a także możliwa jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, ze szczególną uwagę poświęconą lokalnym uwarunkowaniom przyrodniczo-klimatycznym.