Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem SANO

Kąty Rybackie - informacje

Wieś nazwę swą zaczerpnęła od działalności, jaką zajmowali się jej mieszkańcy. Położona jest w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej, między miejscowościami Sztutowo i Skowronki, w bliskim sąsiedztwie Krynicy Morskiej. Jest to osada rybacka, której korzenie sięgają połowy XVII wieku. W 1680 roku za sprawą angielskiego kupca H. Wilhelma Ramseya powstał tam pierwszy dworek. Miejscowość rozwijała się powoli, dopiero po roku 1808 osada usamodzielniła się i odseparowała od Sztutowa. Kąty Rybackie nabrały charakteru letniskowego dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy zawitali tam pierwsi turyści. W czasie trwania II Wojny Światowej miejscowość uległa poważnym zniszczeniom. Po wojnie jednak zaczęła napływać do osady ludność chcąca trudnić się rybołówstwem, i był to początek rozwoju miejscowości. Z biegiem czasu zaczęła rozwijać się baza noclegowa za sprawą turystów coraz częściej zaglądających do Kątów.
Obecnie Kąty Rybackie stanowią bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku. Istnieje wiele kwater prywatnych, jest też kilka pensjonatów i ośrodków. Zaplecze gastronomiczne miejscowości zadowoli każdego turystę, wielkim atutem są tu świeże ryby, zarówno w smażalniach, jak i surowe gotowe do samodzielnego uwędzenia. Niezaprzeczalnym atutem miejscowości jest położenie między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, dzięki czemu można korzystać zarówno z uroków wypoczynku na plaży, jak i atrakcji dostępnych nad Zalewem, gdzie możliwe jest wypożyczenie sprzętu wodnego i samodzielne zwiedzanie akwenu, lub skorzystanie z oferowanych rejsów wycieczkowych.
W Kątach Rybackich droga do plaży wiedzie przez piękny, gęsty i wysoki las, dzięki czemu pasjonaci spacerów będą mogli nacieszyć oko niebywałym pięknem przyrody oraz pooddychać świeżym powietrzem w drodze nad morze. Wspaniałą atrakcją dla osób ceniących sobie piesze wędrówki w wyjątkowych okolicznościach przyrody z pewnością będzie Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej, który powstał w 1957 roku w celu ochrony obszarów lęgowych tych ptaków. Zajmuje on powierzchnię ponad 10-ciu hektarów, a obejmuje wyjątkowo piękne lasy, przez które wyznaczone są szlaki piesze dla turystów. Stanowi on część Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Wyjątkowy urok Kątów Rybackich przyciągnie wielbicieli spokojnego wypoczynku na łonie przyrody, jednak jest również optymalną bazą wypadową, skąd można zwiedzić Krynicę Morską jak i całą Mierzeję Wiślaną.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.