Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Wapienne - informacje

Jest to najmniejsze uzdrowisko w Beskidzie Niskim, położone w pobliżu Gorlic. Niewielka wieś ma jednak tradycje lecznicze sięgające już XVII wieku. Umiejscowione jest na granicy utworzonego w 1995 roku Magurskiego Parku Narodowego, który obejmuje pasmo Magury Wątkowskiej, a także górne dorzecze Wisłoki. Wapienne stanowi doskonałą bazę wypadową na górskie szlaki, jak np. do rezerwatu skalnego Kornuty, do zabytków kultury łemkowskiej na tym obszarze, a także do miejsc wiążących się historycznie z kopalnictwem ropy naftowej.
Na stałe we wsi mieszka około 160 mieszkańców, a ośrodek sanatoryjny dotychczas jest tylko jeden i może pomieścić sześćdziesięciu kuracjuszy. Znajduje się on na obszarze 17 hektarów urokliwego terenu graniczącego z kompleksem leśnym. W 1973 roku na terenie ośrodka powstał duży basen kąpielowy, co dało początek sportowo - rekreacyjnemu zagospodarowaniu obszaru wokół. Oprócz sanatorium we wsi wybudowano domki góralskie, tradycyjne domki kempingowe oraz powstało pole kempingowe. Wiele osób doceniło piękno okolicznej przyrody i urok tego miejsca, stąd też coraz więcej kwater prywatnych.
W uzdrowisku znajduje się kilka źródeł siarczkowych wód mineralnych. Dzięki nim można tu leczyć choroby dermatologiczne, układu oddechowego, reumatyczno-gośćcowe i inne. Oprócz wód leczniczych w Wapiennem znajdują się bogate złoża borowiny, której wysoka jakość zyskała sławę wśród kuracjuszy, którzy chętnie korzystają z kąpieli i okładów borowinowych. Ponadto są też wykonywane zabiegi z zakresu balneologii, jak okłady parafinowe, masaże czy inhalacje.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.