Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Szczawno-Zdrój - informacje

Uzdrowisko położone jest w Sudetach Środkowych, w dolinie potoku Szczawnik, u podnóża góry Chełmiec, oddalony o kilka kilometrów od Wałbrzycha. Obecny tu wyjątkowy klimat podgórski, zwany klimatem dolin i kotlin śródgórskich jest łagodny i orzeźwiający. Szczawno zawdzięcza go położeniu w otoczeniu Gór Wałbrzyskich i Podgórza Wałbrzyskiego, wynika to w dużej mierze z osłony przed wiatrem, którą zapewniają wymienione góry oraz gęsto zalesione obszary.
W Szczawnie-Zdroju w połowie XIX wieku urodził się niemiecki literat - noblista, Gerhart Hauptman. Był on również personalnie związany z uzdrowiskiem, gdyż jego ojciec był zarządcą jednego z tamtejszych hoteli. W tamtym okresie miasto istniało pod nazwą Bad Salzbrunn.
Na turystów i kuracjuszy ceniących sobie wypoczynek na świeżym powietrzu czeka w okolicy wiele atrakcji. Niewątpliwie obiektem wartym zobaczenia jest Zamek Książ, największy jaki znajduje się na Dolnym Śląsku i trzeci pod względem wielkości w Polsce: większe są jedynie zamek w Malborku oraz Zamek Królewski na Wawelu. Na przestrzeni lat zamek wielokrotnie zmieniał swojego właściciela, oraz stale był rozbudowywany. Ostatnie, niekorzystne dla zamku przebudowy dokonane zostały w czasie wojny przez hitlerowców, którzy chcieli dostosować obiekt do własnych potrzeb. Niemniej dziś zamek stanowi wspaniałą atrakcję, przyciągającą wielu turystów. 
Szczawno jest jednak przede wszystkim uzdrowiskiem, w którym można leczyć takie choroby jak schorzenia narządów ruchu (reumatyczne, zwyrodnieniowe, osteoporoza, pourazowe), dróg oddechowych (alergie, astma, laryngologiczne), układu moczowego, trawiennego, sercowo-naczyniowego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, a ponadto leczenie takich chorób jak cukrzyca, nerwice oraz zaburzenia psychosomatyczne.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.