Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Rabka-Zdrój - informacje

Rabka to miasto położone w województwie małopolskim, na wysokości przeszło 500 m n.p.m., liczącym sobie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Interesującym wyróżnikiem Rabki na tle innych uzdrowisk jest posiadany od 1996 roku tytuł "Miasta Dzieci Świata", za sprawą wyjątkowego dbania o najmłodszych mieszkańców i turystów. Wyróżnienie to zostało nadane za sprawą inicjatywy Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W Rabce znajdziemy też związane z tym tytułem Muzeum Orderu Uśmiechu, a także Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości. Niezwykłe muzea to jednak nie jedyne unikalne atuty miasta. Może się ono poszczycić także tym, że już trzy raz było gospodarzem Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Dopełnieniem niezwykłości miasta jest również pomnik Świętego Mikołaja, którego postać stoi na wielkiej kuli ziemskiej, a przy niej stoją postacie dzieci, z których jedno trzyma w dłoniach znak drogowy "Stop Przemocy". Mieszkańcy Rabki sami określają swoje miasto mianem "Miasta Świętego Mikołaja". W mieście można znaleźć dom Świętego Mikołaja, usytuowany w zabytkowym budynku dworca kolejowego, a oprócz tego istnieje Poczta Świętego Mikołaja, z której dzieci mogą wysyłać listy do Mikołaja, kiedy czekają na niego przed Bożym Narodzeniem.
W całym tym niewątpliwie wyjątkowym obrazie miasta nie można pominąć tego, że Rabka-Zdrój jest przede wszystkim uzdrowiskiem. Obecnie znajduje się tam dziewięć ujęć wód głębinowych, a pierwsze z nich powstało już w XIX wieku. Tradycje solankowe sięgają jednak już pierwszego dokumentu pisanego, który dotyczył miasta. Jako pierwszy nazwę Rabki zapisał słynny kronikarz Jan Długosz, używając formy "Sal in Rabschyca", co jednoznacznie wskazuje na fakt, iż już za jego czasów tamtejsze źródła solanki były odkryte. Można jednak szukać korzeni tej historii głębiej, gdyż autor w swoim piśmie powołuje się na dokumenty z czasów panowania Bolesława Wstydliwego.
Obecnie Rabka przyjmuje kuracjuszy w czterech sanatoriach oraz w czterech szpitalach uzdrowiskowych, gdzie w trzech z nich pacjentami są głównie dzieci. Został też powołany zamiejscowy oddział Instytutu Matki i Dziecka, Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci, a także zakład przyrodoleczniczy. Specjalność uzdrowiska w leczeniu dzieci obejmuje głównie obszary chorób układu oddechowego, przemiany materii, schorzeń kardiologicznych oraz chorób narządów ruchu. Oczywiście osoby dorosłe są równie mile witane jako kuracjusze w Rabce. Dla dorosłych pacjentów oprócz kuracji leczniczych na choroby wyżej wymienione przygotowana jest możliwość rehabilitacji po zawale serca, zabiegach kardiochirurgicznych, oraz kompleksową rehabilitację i prewencję rentową schorzeń układu krążeniowego.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.