Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Nałęczów - informacje

Miasto jest położone w części zachodniej województwa lubelskiego, przynależy do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Wspólnie z Kazimierzem Dolnym oraz Puławami tworzy "trójkąt turystyczny", stanowiący obszar niezwykle ciekawy, o dużym potencjale i walorach turystycznych. Miasto jest nieduże, liczy sobie pięć tysięcy mieszkańców. Całe miasto jednak ma charakter uzdrowiskowy i funkcjonuje w tej konwencji, nawet dwa z trzech największych zakładów pracy w miejscowości są bezpośrednio związane z działalnością leczniczą miasta. Jednym z nich jest Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów, a drugi to spółka Nałęczowianka, producent mineralnej wody butelkowanej znanej w całej Polsce.
Nałęczów niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych uzdrowisk w kraju, oraz jedynym, który ma wąską specjalizację dotyczącą wyłącznie chorób kardiologicznych. Niezwykły jest fakt, że już samo przebywanie w naturalnym mikroklimacie uzdrowiska, bez konieczności stosowania dodatkowych kuracji, wpływa dobroczynnie na serce i zmniejsza odczuwane dolegliwości, a także samoczynnie obniża ciśnienie tętnicze krwi. W Nałęczowie prowadzone jest leczenie choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, nerwicy serca. Kuracje skutecznie wspierają walkę z chorobami.
Historia uzdrowiska w Nałęczowie sięga końca XVIII wieku, jednak w trakcie przebiegu Powstania Listopadowego zniszczeniu uległa duża część miasta wraz z infrastrukturą leczniczą. Niemal pół wieku Nałęczów musiał czekać na rozpoczęcie prac rekonstrukcyjnych, by uzdrowisko mogło powrócić do dawnej świetności, co też w niedługim czasie udało się osiągnąć. Po renowacji Nałęczów szybko zyskał dużą popularność, a jednymi ze stałych kuracjuszy zostali Henryk Sienkiewicz oraz Bolesław Prus.
Kuracje uzdrowiskowe nie są jedyną atrakcją Nałęczowa. Można tu znaleźć wyciąg narciarski stworzony przez pasjonata tego sportu, który cały czas jest dodatkowo rozbudowywany. W planach jest nawet wyłożenie nawierzchni igielitowej, która umożliwi jazdę na nartach w sezonie letnim, oraz wybudowanie niewielkich skoczni narciarskich. Największą atrakcją, jaką możemy znaleźć w Nałęczowie jest Park Zdrojowy. Historia obiektu zaczyna się już w XVIII wieku, można tu obejrzeć zabytkowe obiekty sanatoryjne, a także najwspanialszy zabytek Parku: Pałac Małachowskich, gdzie wystrój wnętrz utrzymany jest w stylu rokoko. W Parku obejrzeć można pomniki i rzeźby, jest również możliwość skosztowania mających pozytywny wpływ na zdrowie wód mineralnych w palmiarni.

 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.