Uzdrowisko położone jest w Beskdzie Sądeckim, w pobliżu Nowego Sącza. Miasto leży u stóp Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Jest niewielkie, ma kilkanaście tysięcy mieszkańców. Dla odróżnienia od Krynicy Morskiej, potocznie nazywane jest Krynicą Górską.
Od roku 1547 w tym miejscu zlokalizowana była wieś Krzenycze. Z końcem XVIII wieku już zaczęły powstawać pierwsze domy zdrojowe, jednak największy rozkwit działalności uzdrowiskowej miał miejsce w połowie kolejnego wieku za sprawą działalności prof. Józefa Dietla. Uzdrowisko odwiedzało na przestrzeni lat wiele osobistości, z dobrodziejstw tamtejszych źródeł korzystał m. in. Józef Piłsudski, Jan Matejko czy Henryk Sienkiewicz. Po dziś dzień sława uzdrowiska przyciąga wiele znanych postaci, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Należy do nich prezydent Litwy Valdas Adamkus, prezydent Czech Vaclav Havel czy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Działalność lecznicza uzdrowiska Krynica-Zdrój opiera się na właściwościach wód mineralnych. W chwili obecnej funkcjonują już 23 ujęcia wody, z których pięć jest naturalnych, natomiast kolejne powstały w wyniku prowadzenia odwiertów. Dzięki walorom wód źródlanych skutecznie leczy się choroby układu trawiennego (wrzody żołądka, dwunastnicy, nadkwaśność, niedokwaśność, choroby trzustki i dróg żółciowych), układu moczowego, układu krążenia oraz przemiany materii (cukrzyca, nadczynność tarczycy, miażdżyca).
Dużym walorem Krynicy Górskiej są pijalnie wód źródlanych, najstarszą z nich jest Pijalnia Słotwinka, która jest zarazem najstarszym budynkiem w mieście, wybudowanym w 1863 roku. Jest to wyjątkowy obiekt, zbudowany z drewna, zwieńczony dachem parasolowym w stylu chińskim, a położony jest w malowniczym Parku Słotwińskim. W odmiennym zupełnie stylu dworkowym utrzymana jest Pijalnia Jana, pochodząca z okresu międzywojennego. W tym miejscu można napić się wody pochodzącej ze źródeł Józefa oraz Jana. Istnieje również Pijalnia Mieczysław, oraz największy z wymienionych obiektów: Pijalnia Główna. Jest ona połączona halą spacerową z salą koncertową mieszczącą 350 osób. Zalicza się ją do najnowocześniejszych pijalni wód w Europie.
Oczywiście nie tylko kuracjusze znajdą w Krynicy-Zdroju coś dla siebie. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak wyciągi i trasy narciarskie, co zachęci z pewnością pasjonatów sportów zimowych. Ponadto zimą można korzystać dodatkowo z toru saneczkowego, specjalnie przygotowywanych ślizgawek, czy sankostrady. Nie oznacza to bynajmniej, że do uzdrowiska warto przyjeżdżać jedynie zimą. Również w porze letniej znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, jak jazda konno, wypożyczalnia quadów, korty do tenisa oraz liczne trasy piesze i rowerowe. Warto odwiedzić Krynicę Górską zarówno dla podratowania zdrowia, jak i dla spędzenia wspaniałego urlopu w górach.