Kołobrzeg - informacje

Kołobrzeg jest miastem posiadającym status uzdrowiska, jest również jednym z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych na zachodnim wybrzeżu Polski. Należy również do największych miast województwa zachodniopomorskiego. Te czynniki wpływają w znaczny sposób na atrakcyjność miasta, i chętnie jest wybierane na spędzenie urlopu zarówno przez wielbicieli wypoczynku na plaży, jak i osoby ceniące sobie nadmorskie atrakcje i możliwość aktywnego spędzania czasu.
Początków historii Kołobrzegu można szukać już w VIII wieku. Prawa miejskie zostały nadane w 1255 roku, wcześniej w tym miejscu istniało biskupstwo, które założył Bolesław Chrobry. Był tam również gród obronny. Miasto było członkiem bałtyckiej Hanzy od XIV wieku. Kołobrzeg przez wiele stuleci wielokrotnie ulegał zniszczeniom, ze względu na swoją funkcję warowną, którą zachowywał na przestrzeni wieków. Wynikiem tego jest nikła obecność zabytków w mieście, większość dawnych obiektów została zrekonstruowana.
Do jednej z najbardziej atrakcyjnych rekonstrukcji dawnych budowli jest molo. Dziś liczy 220 metrów, a jego pierwotna wersja miała zaledwie około stu metrów. Uległa ona zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej. Molo, którym możemy cieszyć się dzisiaj, zostało otwarte w 1971 roku. Do dnia dzisiejszego jest to najdłuższe w Polsce molo z żelbetonu, jego szerokość wynosi 9 metrów, a spacerując po nim znajdujemy się na wysokości około 4,5 m nad poziomem morza.
Największym walorem uzdrowiskowym Kołobrzegu jest "płynne złoto" oraz "czarne złoto". Pod tymi pięknymi nazwami kryją się drogocenne źródła wody mineralnej - solanki, oraz złoża borowiny. Głównie za sprawą tych skarbów natury już z początkiem XIX wieku dostrzeżone zostały niezwykły potencjał leczniczy miasta. Prowadzone są tutaj terapie w chorobach takich jak schorzenia górnych dróg oddechowych i krążenia, choroby stawów, zaburzenia przemiany materii. Do dwudziestu trzech uzdrowisk kołobrzeskich przyjeżdżają kuracjusze zarówno z Polski, jak i goście zagraniczni, którzy również słyszeli już o wyjątkowych walorach uzdrowiska.
Miasto w pełni wykorzystuje swój potencjał turystyczny. W sezonie urlopowym liczba ludności w mieście wzrasta z pięćdziesięciu tysięcy do dwustu tysięcy. Wynika to zarówno z walorów naturalnych tego miejsca, jak piękna plaża rozciągająca się na długości 8 kilometrów, ale też mieszkańcy miasta dbają o to, by turystów było jak najwięcej. Organizowanych jest wiele atrakcji, jak festiwale muzyczne (szanty, piosenki dziecięce i inne), regaty (zaliczają się do nich bardzo interesujące Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęce), festyny. Są to jedynie przykładowe atrakcje czekające na gości miasta, przy czym jest ich dużo więcej. Oprócz imprez sezonowych jest w mieście również wiele atrakcji stałych, jak park linowy czy morskie safari. Ciekawą propozycją dla osób interesujących się sztuką jest możliwość odwiedzenia Regionalnego Centrum Sztuki, amfiteatru czy muzeów. Kołobrzeg z pewnością jest miejscem dostarczającym wiele wrażeń podczas letniego wypoczynku.