Inowrocław - informacje

Pierwsze wzmianki o tym mieście na piśmie pojawiły się już w 1185 roku. Inowrocław w czasach średniowiecza był stolicą Kujaw, i od początku swojego istnienia związany był z okazałym wysadem solnym, za sprawą którego okoliczne ziemie były zasiedlane bardzo wcześnie. Historii miasta można szukać jednak jeszcze wcześniej - związane było z emporium handlowym na szlaku bursztynowym, a jego nazwa "Askaukalis" pierwszy raz pojawia się na mapie Klaudiusza Ptolemeusza, pochodzącej z II wieku. Miasto znajduje się 50 km w kierunku południowym od Bydgoszczy. Tradycje uzdrowiskowe Inowrocławia sięgają natomiast roku 1875, od tamtej pory kompleks leczniczo - turystyczny wykorzystujący naturalne pokłady soli stopniowo się rozrasta. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Inowrocław należał do najbardziej popularnych uzdrowisk w Polsce.
Inowrocławska tężnia solankowa oddana została do użytku w 2001 roku. Innowacyjna forma tężni - dwa połączone ze sobą wieloboki, dzięki czemu zapobiega rozpraszaniu się wytworzonego aerozolu solankowego. Pozwala to na najbardziej efektywne korzystanie z inhalacji. W uzdrowisku leczone są głównie choroby krążenia, reumatyzm, choroby układu ruchu (stany zapalne, urazowe i zwyrodnieniowe), kręgosłupa, a także choroby układu pokarmowego (cukrzyca, otyłość, stany pooperacyjne dróg żółciowych, przewlekły nieżyt i nadkwasota żołądka) oraz schorzenia układu oddechowego (zapalenie zatok, rozedma płuc, nieżyt górnych dróg oddechowych). W ofercie uzdrowisk można znaleźć szerokie spektrum zabiegów i kuracji, na przykład kąpiele solankowe, hydromasaż czy krioterapia.
Osoby aktywne, lubiące wypoczynek na sportowo również znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie ośrodków inowrocławskich. W skład infrastruktury rekreacyjnej wchodzą obiekty takie jak kręgielnie, pływalnie, ściany wspinaczkowe, boisko do minigolfa, skate park czy korty do gry w tenisa. Miasto może poszczycić się wyjątkowo rozbudowaną siecią tras rowerowych, których docelowa długość wynosi 73 600 metrów. Niespotykaną atrakcją jest także Park Solankowy o powierzchni 55 hektarów, w którym każdego roku tworzone są niezwykłe dywany kwiatowe przy użyciu przeszło dziewięćdziesięciu tysięcy sadzonek. W Honorowej Alei Dębów swoje drzewa zasadzili m. in. Krzysztof Penderecki i Irena Szewińska. W sąsiedztwie tężni znajduje się wyjątkowy Park, w którym znajdują się stawy, pomniki, fontanna.
Tradycji miasta sięgającej średniowiecza zawdzięczamy zabytki takie jak kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w stylu gotyckim pochodzący z XII wieku, czy też utrzymana w stylu późnogotyckim fara p.w. Św. Mikołaja. Inowrocław stanowi też wygodną bazę wypadową do zwiedzania zabytkowych fortyfikacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a także ze względu na niedalekie sąsiedztwo Gniezna (57 km) możliwe jest poznawanie osadnictwa z dawnych czasów.

 

Inowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęciaInowroclaw - zdjęcia