Duszniki - Zdrój - informacje

To znane uzdrowisko leży w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1346, a przez kilka stuleci główny dochód miasto czerpało z przemysłu papierniczego.
Pierwsze ślady informacji o leczniczych walorach miasta pochodzą z połowy XVIII wieku. W roku 1769 Duszniki oficjalnie stały się uzdrowiskiem i zostały wpisane na pruską listę leczniczych źródeł. Rozkwit miasta w tym kierunku można było obserwować na przestrzeni wielu lat, szczególnie, że jeszcze w tym samym wieku odkryto kolejne lecznicze źródło. Z początkiem XIX wieku wybudowano pawilony i urządzenia kąpielowe dla turystów, które z biegiem lat przekształciły się w kompleks turystyczno-uzdrowiskowy. W jego skład wchodzą obiekty takie jak łazienki, pijalnie wód, sala koncertowa. Fala zniszczeń II Wojny Światowej szczęśliwie ominęła Duszniki, dzięki czemu infrastruktura została zachowana i po wojnie miasto nadal mogło się rozwijać. Miasto zostało przyznane do ziem polskich i od lat niezmiennie przyciągało turystów i kuracjuszy. Powódź w roku 1998 spowodowała znaczne zniszczenia części obiektów, jednak wszystkie zostały odbudowane i przywrócone do stanu sprzed powodzi. 
Miasto znane jest również za sprawą słynnego kompozytora Fryderyka Chopina, który w 1826 roku pojechał do Dusznik na kurację. Dał w tym czasie dwa koncerty, uważane za jego pierwsze występy zagraniczne, jako, że ziemie te wówczas należały do Prus. Od tego czasu tradycja uzdrowiska odwołuje się również do postaci kompozytora. W XIX wieku odsłonięty został obelisk z wizerunkiem Chopina, a w 1946 roku zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Dziś jest on najstarszym nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym na świecie. Dziś jedno z pięciu eksploatowanych w Dusznikach źródeł nosi nazwę "Pieniawy Chopina" - szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowa. Budynek, w którym Chopin dał swoje pierwsze zagraniczne koncerty zachował się do dziś, obecnie funkcjonuje w nim dworek im. Fryderyka Chopina, w którym organizowane są koncerty, także fortepianowe. Ponadto odbywają się wieczorki muzyczne oraz przedstawienia teatralne. W Dusznikach można zobaczyć również pomnik Fryderyka Chopina, ustawiony w Parku Zdrojowym, przed wejściem do Teatru zdrojowego. Pomnik powstał w 1976 roku i został uroczyście odsłonięty w trakcie XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, w 150 rocznicę wizyty kompozytora w uzdrowisku.
Uzdrowisko w Dusznikach sprzyja leczeniu chorób kardiologicznych, takich jak niedokrwienie serca, stany pozawałowe, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych. Ponadto leczy się tam również choroby gastrologiczne takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy, schorzenia wątroby i jelit. Oprócz tego leczone są również choroby pulmonologiczne (chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych), ginekologiczne (zapalenie przydatków, bezpłodność), choroby narządów ruchu oraz osteoporozę.
Głównymi zabytkami miasta są liczne kościoły, jak Kościół Parafialny pw. śś. Piotra i Pawła, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wiele innych. Niemniej do najciekawszych zabytków można zaliczyć Muzeum Papiernictwa, które nawiązuje do długoletniej tradycji czerpania papieru w tym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje lokalizacja muzeum, które umiejscowione jest w jedynym ocalałym w Polsce młynie papierniczym, których na całym świecie zostało już tylko kilka. 
Położenie Dusznik w Kotlinie Kłodzkiej stwarza potencjał dla wypadów w góry, zwłaszcza dzięki bliskości tras pieszych oraz rowerowych, również możliwe jest przemierzanie szlaków konno. Dzięki tym wszystkim walorom Duszniki - Zdrój są miejscem z pewnością wartym odwiedzenia.