Bochnia - informacje

Z miastem tym wiąże się historia jego największego bogactwa naturalnego, czyli soli. W XIII wieku książę krakowsko-sandomierski żenił się z królewną węgierską Kingą. Poprosiła ona ojca, by nie dawał jej w posagu złota będącego przyczyną cierpień ludzkich, ani służby, która była świadectwem pychy. Chciała wnieść w małżeństwo największy skarb, czyli sól. Zanim królewna wyjechała do Polski, wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do szybu największej kopalni w Siedmiogrodzie. Do Polski zabrała ze sobą grupę najbardziej doświadczonych górników, którzy rozpoczęli poszukiwania miejscowych pokładów soli. Wybudowana została kopalnia, a pierwsza bryła soli z niej wydobyta zawierała pierścień zaręczynowy Kingi. W sąsiedztwie kopalni znajdowała się bardzo stara osada, w której mieszkańcy warzyli sól już w okresie neolitu. Na przestrzeni kilku lat od wybudowania kopalni zyski wzrosły do tak wysokiego poziomu, że 27 lutego 1253 roku osadzie nadano prawa miejskie.
Obecnie sól nie jest już wydobywana z kopalni W Bochni, mimo to kopalnia jest niezwykłą atrakcją turystyczną i ma znaczący wpływ na miasto. Oprócz możliwości zwiedzania kopalni przez gości, organizowane są w kopalni zawody sportowe, jak na przykład 12-godzinny bieg sztafetowy, czy też "Solny Downhill". 
Za sprawą soli Bochnia zaliczana jest do uzdrowisk. Powietrze w kopalni dziś jest dziesięciokrotnie czystsze od unoszącego się na powierzchni, a wyjątkową atrakcją dla turystów jest możliwość skorzystania z około 280 miejsc noclegowych znajdujących się pod ziemią. Miejsce to jest doskonałe do leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych.