Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Zakopane-informacje

Miasto położone u stóp Tatr, częściowo na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w województwie małopolskim. Zakopane od wielu lat jest szeroko znane jako "zimowa stolica Polski". Jest to najwyżej położone miasto w kraju, obszar zabudowań znajduje się na wysokościach w przedziale 750-1000 m n.p.m. Popularne i chętnie odwiedzane przez turystów Krupówki znajdują się na wysokości 838 m n.p.m. Zalążkiem dzisiejszego miasta były osady pasterskie, funkcjonujące sezonowo w czasie, gdy na górskich łąkach jeszcze zalegał śnieg. Ze względu na bliskość gór, niezwykłe piękno okolicy oraz urodzajną ziemię osadnicy zaczęli zostawać w tym miejscu na stałe. Pierwszy akt lokacyjny miejscowości prawdopodobnie został wydany przez Stefana Batorego w 1578 roku, jednak ten dokument zaginął i wiadomo o nim jedynie z późniejszych źródeł, wobec czego nie można z całą pewnością przesądzić o jego istnieniu. Pierwszy raz nazwa Zakopane pojawiła się na piśmie w 1605 roku.
Stopniowo rozwijało się osadnictwo, w XVIII wieku odnotowano już kilkadziesiąt rodzin osiadłych w Zakopanem, a już w XIX wieku do miasta przybywali pierwsi turyści i kuracjusze, chcący korzystać z górskiego, bodźcowego klimatu o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Do popularyzacji walorów Zakopanego w dużej mierze przyczynił się dr Tytus Chałubiński, który kierował swoich pacjentów pod Tatry oraz polecał tą miejscowość swoim przyjaciołom. Zakopane odwiedziły takie wybitne osobistości jak Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz - autor tzw. "stylu zakopiańskiego" w miejscowej architekturze, a także jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozwój turystyki w mieście wiele zawdzięcza działalności Towarzystwa Tatrzańskiego, utworzonego w 1873 roku. Górska miejscowość szybko stała się również popularnym centrum kultury i sztuki, odbywały się tam różnego rodzaju wydarzenia artystyczne.
Zakopane szeroko słyną ze swoich zimowych atrakcji, do jednej z największych należą zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywane w Zakopanem od przeszło dziesięciu lat. Miłośnicy białego szaleństwa od lat doceniają zakopiańskie stoki narciarskie, wyciągi oraz trasy biegowe. Można tam również wybrać się na coraz popularniejszą w ostatnich latach zimową wycieczkę skitour, co stanowi wspaniałą rozrywkę dla bardziej doświadczonych narciarzy. Niezwykłą rozrywkę zapewni także przejażdżka psim zaprzęgiem, saniami oraz uczestnictwo w kuligu. Miłośnicy wspaniałych, górskich widoków docenią promenadę widokową na Gubałówce, a także malownicze krajobrazy, które można zobaczyć podczas jazdy koleją linową na Kasprowy Wierch. Wart uwagi jest także Bachledzki Wierch, który przyciąga swoją widokową promenadą spacerową. W samym centrum miasta mieści się natomiast punkt widokowy Antałówka.
Latem Zakopane dostarcza również wielu atrakcji, jedną z nich jest spływ przełomem Dunajca. Jego malownicze brzegi dostarczą niezapomnianych widoków. Oczywiście wszystkie miejsca spacerowe i widokowe zapewniają wiele wrażeń o każdej porze roku. Będąc w mieście warto wybrać się również do Muzeum Tatrzańskiego, a także korzystać z niezliczonych atrakcji, jakie czekają na turystów na Krupówkach.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.