Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Wilkasy - informacje

Wieś położona na Mazurach, otoczona jeziorami Niegocin, Duże Wilkasy oraz Małe Wilkasy. Znajduje się nieopodal Giżycka w województwie warmińsko-mazurskim. Wieś została założona prawdopodobnie w XV wieku. Według dokumentów rachunkowych na początku XVII wieku miejscowość zamieszkiwana była wyłącznie przez Polaków. W późniejszym okresie w Wilkasach swoją posiadłość miała szlachecka rodzina Wierzbickich. Ciekawostką jest fakt, że na wilkaskim cmentarzu ewangelickim znajduje się prawdopodobnie jedyny zachowany na Mazurach nagrobek z inskrypcją wypisaną w języku polskim. 
Okoliczne jeziora przyciągają przede wszystkim amatorów sportów wodnych. Nad jeziorem Niegocin znajduje się plaża z kąpieliskiem, przystań żeglarska, można także wybrać się na spacer wokół jeziora, co umożliwiają piesze ścieżki edukacyjne. Podczas wędrówek można zobaczyć liczne pomniki przyrody, do których należą wiekowe drzewa oraz głazy narzutowe. Warto się wybrać na rejs turystyczny po jeziorze, podczas wycieczki można zaobserwować liczne gatunki lokalnego ptactwa, do których należą m.in. kormorany, żurawie czy orły bieliki. Ciekawym obiektem w okolicy jest pozostałość zamku krzyżackiego w Giżycku, która znajduje się nad samym brzegiem Niegocina. Miłośnicy fortyfikacji z pewnością zainteresują się Twierdzą Boyen, którą można zwiedzić na "wyspie giżyckiej". Okoliczne wody są również doskonałym miejscem dla wędkarzy. Zdecydowanie warto wybrać się do Wilkasów i wypocząć, oddychając czystym powietrzem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.