Wiązów - informacje

Miasto leżące nad Oławą na Śląsku, w województwie dolnośląskim. Pierwsza wzmianka o dzisiejszej miejscowości pochodzi z 1155 roku, osada została wymieniona w bulli papieża Hadriana IV wystawionej biskupowi wrocławskiemu. W XIII wieku w osadzie znajdowała się komora celna. Zgoda na założenie miasta została wydana w 1250 roku przez księcia wrocławskiego Henryka III Białego i dwa lata później biskup wrocławski wystosował akt lokacyjny Wiązowa. Miasto pozostawało własnością biskupstwa aż do XIX wieku. W niedługim czasie po ulokowaniu w mieście wybudowano młyny, następnie szpital i kościół. Pod koniec XIII wieku wzniesiono na rynku ratusz, który wielokrotnie ulegał pożarom, jednak zawsze był odbudowywany i można go podziwiać do dziś. W XVI wieku miasto otrzymało przywilej organizacji tygodniowego jarmarku, a także uzyskało przywileje dla poszczególnych cechów rzemieślniczych. Rozwój miasta został zahamowany w XVIII wieku w wyniku licznych wojen na tym terenie. W czasie rozbiorów Wiązów znalazł się pod panowaniem pruskim.
Pruski zaborca przeprowadził sekularyzację dóbr kościelnych i Wiązów stał się miastem królewskim. Szczęśliwie dla miasta nastąpiło ożywienie gospodarcze, głównie za sprawą rozwoju przemysłu tytoniowego. W miejscowości powstawały kolejne fabryki cygar, świetnie prosperujące i jedne z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. W niedługim czasie doprowadzono do miejscowości linię kolejową. Już na początku XX wieku przeprowadzono elektryfikację miasta. Po zakończeniu drugiej wojny światowej miejscowa ludność niemiecka została wysiedlona, a w to miejsce osiedlali się tam Polacy m.in. z Kresów Wschodnich, Zachodu oraz powracający z przymusowych robót w Niemczech. 
Po wojnie miejscowość rozwijała się, powstawały nowe instytucje oraz zakłady produkcyjne. Sukcesywnie do dnia dzisiejszego prowadzone są nowe inwestycje w mieście. W mieście warto obejrzeć zabytkową zabudowę mieszkalną, późnorenesansowy ratusz, a także wiele pomników, jak monument upamiętniający bohaterów II wojny światowej, pomnik ze śpiącym lwem i wiele innych.