Unieście - informacje

Nadmorska osada letniskowa położona na Wybrzeżu Słowińskim, między Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Mielna, w województwie zachodniopomorskim. Pierwsza wzmianka o osadzie rybackiej w tym miejscu pochodzi z 1288 roku, było wówczas posiadłością miejską Koszalina. W XV wieku powstał port handlowy Koszalina w Unieściu, którego rozwój został zahamowany przez napaść mieszkańców Kołobrzegu, których interesy były zagrożone przez rozwój nowego portu. Konflikt trwał długo i nie wygasł zupełnie mimo sądowego rozstrzygnięcia stanowiącego, że Koszalin ma prawo do własnego handlu morskiego. W XVII wieku okolica była niszczona wskutek wojen szwedzkich oraz przemarszu wojsk cesarskich przez te tereny. W wyniku ustaleń pokoju westfalskiego ziemie te stały się częścią Brandenburgii. Wojna siedmioletnia w XVIII wieku spowodowała znaczny spadek liczby ludności w Unieściu i okolicach. Na początku XIX wieku Unieście wraz z Mielnem zaczęły pełnić funkcję niewielkich kąpielisk nadmorskich.
Początek rozkwitu letniskowego charakteru osady przypada na połowę XIX wieku, kiedy do miejscowości zaczął kursować pasażerski wóz pocztowy. Z czasem częstotliwość kursów wzrosła a czas przejazdu uległ skróceniu, dzięki czemu coraz więcej osób przybywało do Unieścia. Pod koniec wieku przez jakiś czas dojeżdżała tam kolej, jednak mimo dużego zainteresowania nie przynosiła ona zysków. Na początku XX wieku zostało tam doprowadzone połączenie tramwajowe z Koszalina, co znacznie zwiększyło liczbę osób odwiedzających miejscowość. Elektryczna kolejka została zlikwidowana w 1938 roku i zastąpiona koleją parową. Po czasie hitlerowskiej okupacji w czasie II wojny światowej osada została wyzwolona 5 marca 1945 roku. Miejscowość była znacznie wyludniona, osadnicy zaczęli przybywać po zakończeniu wojny. W drugiej połowie XX wieku nastąpił znaczny rozwój bazy noclegowej w osadzie, dzięki czemu zaczęło przybywać coraz więcej letników i wkrótce Unieście stało się popularną miejscowością wypoczynkową.
Obecnie w Unieściu jedną z największych atrakcji jest przystań rybacka, słynąca ze świeżych ryb prosto z morza. Można tam dostać takie gatunki jak węgorz, łosoś czy halibut, także świeżo wędzone. Jest to także idealne miejsce by zobaczyć pracę rybaków przy łodziach i sieciach. Warto wybrać się także nad Jamieński Nurt - kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Na kanale można zaobserwować interesujące zjawisko tzw. "cofki", które polega na zmianie kierunku przepływu wody w kanale. Znajduje się tam także most łączący Unieście i Łazy. Jest to również doskonałe miejsce dla wędkarzy, a także dla pasjonatów sportów wodnych, które można uprawiać zarówno nad jeziorem, jak i na morskim wybrzeżu. Znajduje się tam również przystań tramwaju wodnego "Koszałek", którym można dotrzeć na drugi brzeg jeziora. 
Unieście jest także doskonałym miejscem dla poszukiwaczy tajemnic II wojny światowej. Znajduje się tam wiele podzielnych obiektów militarnych, był tam niemiecki poligon latających łodzi. Wiele tajemnic kryje w sobie dno jeziora Jamno, dotychczas jeszcze niezbadane, jednak są ślady świadczące o wykorzystywaniu akwenu do celów militarnych, jak np. betonowa droga wiodąca na dno jeziora. Innym obiektem wartym uwagi jest dużych rozmiarów kotwica - pomnik upamiętniający tych, którzy wyprawili się na morze i już z niego nie wrócili. Warto odwiedzić także kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza, w której można zobaczyć figurę Matki Boskiej pochodzącą z okresu XIII-XIV wieku. Unieście zdecydowanie jest interesującą miejscowością nadmorską, oprócz piaszczystych plaż i beztroskiego wypoczynku na słońcu przyciąga tam wiele innych interesujących obiektów, które z pewnością warto odwiedzić.