Tyczyn - informacje

Miasto położone w województwie podkarpackim, w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, na Pogórzu Dynowskim. Pierwszy raz wzmianka o miejscowości pojawiła się W XIV wieku, kiedy Król Kazimierz Wielki ulokował tą osadę. Na początku była własnością królewską, następnie przez jakiś czas prywatną a później na powrót należała do króla. W XV wieku miejscowość przeszła na własność rodu Pileckich, następnie na krótki okres należała do Działyńskich, a w końcu do rodziny wielkiego hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego. W tym okresie zarządcą miejscowości był ks. Antoni Wacław Betański, dzięki jego staraniom powstało przykościelne bractwo św. Trójcy, a sama świątynia została gruntownie odnowiona. Kapłan posiadał w Tyczynie swój dworek, który zachował się do czasów dzisiejszych. 
 
W XIX wieku miejscowość stała się własnością rodziny Wodzickich, którzy ufundowali nową szkołę w mieście. Przedstawiciele rodu uczestniczyli w powstaniu listopadowym oraz w powstaniu styczniowym, byli zaangażowani społecznie. za ich czasów w Tyczynie powstał pałac, kaplica cmentarna oraz jednym z pierwszych w Galicji młynów parowych. Ostatni właściciel Tyczyna - Witold Uzański, na początku XX wieku oraz w okresie dwudziestolecia międzywojennego sukcesywnie wyprzedawał okoliczne dobra, co spowodowało spadek pozycji Tyczyna i tamtejszego dworku w okolicy. W czasie drugiej wojny światowej z miasteczka wysiedlono całą ludność żydowską, część została wywieziona do obozów zagłady. W Tyczynie aktywnie działał konspiracyjny ruch oporu, który wsławił się m.in. udanym zamachem na kolaborującego z okupantem burmistrza oraz zwycięską bitwą oddziału AK z Niemcami, zwieńczona wyzwoleniem miasta w 1944 roku.
 
W Tyczynie wart uwagi jest średniowieczny rozkład miasta, wokół prostokątnego rynku rozchodzą się ulice o zwartej zabudowie. Znajduje się tam wiele zabytkowych kamienic mieszkalnych, z których najstarsza pochodzi z XVIII wieku. W okolicy można zobaczyć wiele malowniczych kapliczek, znakomicie urozmaicających krajobraz. Najwspanialszym zabytkiem miasta jest kościół parafialny pw. św. Katarzyny i Świętej Trójcy, który pochodzi z XV wieku. Na przestrzeni wieków wielokrotnie był niszczony i odnawiany, przez co dziś niewiele pozostało z jego pierwotnego charakteru. Niemniej warto zobaczyć imponujący, bardzo bogaty wystrój wnętrza, dwie wieże dzwonnicze oraz plac przykościelny. Ciekawym obiektem jest również dawna plebania, dom zakonny sióstr Dominikanek czy zespół pałacowo-parkowy ze wspaniałym pałacem Wodzickich. W okolicy znajdują się szlaki turystyczne zachęcające do podziwiania lokalnej przyrody, są tam również bardzo dobre warunki do jazdy konnej czy wypraw rowerowych.