Toruń - informacje

Miasto położone nad Wisłą i Drwęcą w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to duży ośrodek kulturalno-naukowy oraz gospodarczy. Tamtejszy Średniowieczny Zespół Miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Listę Pomników Historii RP. Miasto zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1231 roku, a już dwa lata później nadano mu prawa miejskie. Toruń stał się centrum tworzenia potężnego państwa Krzyżackiego. Rozwój miasta był niezwykle dynamiczny, już w 1264 roku poza murami obronnymi utworzono Nowe Miasto Toruń jako niezależny ośrodek miejski. W odróżnieniu od handlowego profilu bogatego, hanzeatyckiego Starego Miasta w nowej części ludność trudniła się głównie rzemieślnictwem. Dzięki rzece możliwy był handel międzynarodowy, miasto uzyskało zgodę na budowę domu kupieckiego, co było wówczas rzadko spotykane. Z czasem zaczęły powstawać budowle o wyjątkowej architekturze, których dużą część można podziwiać do dziś.  
Zwierzchnictwo Zakonu Krzyżackiego wiązało się z dużym uciskiem miasta, w związku z czym mieszkańcy zmierzali do wypowiedzenia posłuszeństwa krzyżakom. W 1454 roku wybuchła wojna z Zakonem, zakończona pokojem toruńskim w 1466 roku. Połączone już w całość obie części Torunia stały się częścią Królestwa Polskiego, a król Kazimierz Jagiellończyk obdarzył miasto wieloma przywilejami. Toruń stał się bardzo silnym ośrodkiem gospodarczym, miał nawet przyznane prawo wybijania własnej monety honorowanej w całym państwie polsko-litewskim. Wspaniały okres rozkwitu miasta trwał aż do XVIII wieku. W 1703 roku miasto ucierpiało w wyniku oblężenia przez Szwedów i działań wojennych w regionie. W 1770 władze pruskie zaczęły w sposób zdecydowany działać na szkodę miasta, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Gdańska. Wprowadzono blokadę gospodarczą Torunia oraz szereg innych form ucisku. Kiedy miasto dostało się pod panowanie pruskie w wyniku rozbiorów Polski, zostało pozbawione wielu przywilejów oraz w pełni podporządkowane Prusom jako przygraniczna twierdza.
Okres zaborów okazał się dla miasta opłakany w skutkach. Toruń spadł z rangi bogatego, świetnie rozwiniętego, samorządnego i jednego z najważniejszych w Europie ośrodków miejskich do postaci przeciętnego, średniej wielkości miasta. Niestety nigdy nie udało się miastu odzyskać utraconej, świetnej pozycji. Po ustaniu wojen w pierwszej połowie XX wieku, Toruń przestał być miastem wojewódzkim na rzecz Bydgoszczy, wówczas dużego skupiska klasy robotniczej. Miasto stało się jednak ważnym środkiem naukowym w regionie, powstał tam w 1945 roku pierwszy na Pomorzu uniwersytet. Status stolicy samorządowej województwa miasto odzyskało dopiero w 1999 roku. Od tego czasu prężnie i szybko się rozwija, jest wspaniałym centrum kultury i nauki, przyciągającym licznych turystów z polski a także bardzo wielu gości z zagranicy. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez obcokrajowców miast w Polsce, w szczególności ze względu na swoją wyjątkową i unikalną zabudowę.
Atrakcji turystycznych w Toruniu jest tak wiele, że nie sposób ich wymienić. Stworzenie sobie planu miasta, który będzie zawierał najbardziej interesujące obiekty bardzo ułatwia strona www.turystyka.torun.pl. Do najciekawszych obiektów należy Muzeum Świat Toruńskiego Piernika, wypieku, którego korzenie sięgają XIII wieku. Innym obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Torunia jest oczywiście wspaniała, średniowieczna starówka i okazały ratusz znajdujący się w jej centrum. Bardzo chętnie odwiedzane są również liczne zabytkowe kościoły jak Katedra Świętojańska, kościół św. Jakuba czy wyjątkowy Kościół Mariacki. Pośród przepięknych kamienic na Starym Mieście znajduje się dom Mikołaja Kopernika, wybitnego polskiego astronoma urodzonego w Toruniu. W mieście znajduje się też wiele wartych uwagi muzeów, skansen, planetarium, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Z pewnością każdy odwiedzający Toruń znajdzie coś ciekawego dla siebie i zachowa w pamięci pobyt w tym pięknym i wyjątkowym mieście.