Świdnica - informacje

Miasto położone na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Bystrzycą w województwie dolnośląskim. Świdnica należy do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Pierwsze wzmianki na piśmie pochodzą z 1267 roku, jednak wówczas już była miastem, musiała więc powstać znacznie wcześniej. Miasto było częścią Księstwa Wrocławskiego, książę wrocławski Henryk IV nadał Świdnicy dwa przywileje, co umożliwiło jej dynamiczny rozwój. Z końcem III wieku Świdnica została stolicą księstwa. W XIV wieku miasto posiadało już mury obronne, kościół, kwitło rzemiosło takie jak browarnictwo, tkactwo i produkcja noży. Miejscowość świetnie prosperowała, mimo, że nie omijały jej nieszczęścia i klęski żywiołowe, takie jak wojny i pożary. Mimo zmian przynależności państwowej miasto nadal dobrze się rozwijało, głównie za sprawą handlu i rzemiosła. 
W pierwszej połowie XVII wieku miasto, podobnie jak i cały Śląsk zostało spustoszone w wyniku wojny trzydziestoletniej. Chociaż podjęto proces odbudowy miasta, Świdnica nie odzyskała już swojej dawnej świetności. Miejscowość świetnie rozwinęła się gospodarczo w XX wieku, obecnie prowadzonych jest wiele inwestycji a miasto staje się coraz nowocześniejsze. 
Obecnie turystów przyciąga głównie wspaniała, malownicza zabudowa miasta. Wyjątkowym zabytkiem jest XVII-wieczny Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO. Piękny rynek w Świdnicy wielokrotnie zdobywał nagrody za najpiękniejsze iluminacje nocne. Specjalnie dla turystów przygotowana jest Trasa Książęca Citywalk, przechodząc którą zobaczyć można najpiękniejsze miejsca w Świdnicy. Ponadto jest ona bardzo nowocześnie zorganizowana, na trasie znajdują się kioski multimedialne i tablice informacyjne. W punkcie Informacji Turystycznej bezpłatnie można wypożyczyć audioprzewodnik po mieście, a także otrzymać mapki oraz foldery opisujące trasę. Ciekawą opcją dla odwiedzających miasto jest Karnet Turystyczny, który można zakupić w Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kościele Pokoju, Muzeum Broni i Militariów oraz przez internet. Karnet stanowi zbiorczy bilet wstępu do wszystkich wymienionych miejsc. Oczywiście w mieście istnieje również możliwość zwiedzania z przewodnikiem.