Śliwice - informacje

Wieś borowiacka położona na terenie Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim. Początki osady w dzisiejszej lokalizacji Śliwic datowane są na XII wiek. Nazwa miejscowości pochodzi od dzikiej śliwy tarniny, która porastała polanę, na której założono osadę. Była ona własnością książąt pomorskich. Mieszkańcy zajmowali się głównie łowiectwem, rybołówstwem i zbieraniem runa leśnego. Od początków XIV wieku do zawarcia pokoju toruńskiego w 1466 wieś należała do Zakonu Krzyżackiego. Na mocy ustaleń traktatu ziemia ta znalazła się na terytorium Polski i stała się własnością królewską. W XVII wieku miejscowość dotknęły różne klęski jak zaraza, nieurodzaj i pożary, w wyniku czego król August II nadał Śliwicom przywilej swobodnego korzystania z okolicznych pastwisk i łąk, oraz łowienia ryb w pobliskich wodach. Miało to na celu podźwignięcie zrujnowanej gospodarki wsi. W czasach rozbiorów Śliwice znalazły się pod zaborem pruskim. 
Śliwice stały się ośrodkiem polskości, nie ulegającym germanizacji. Duży wkład w to miał ksiądz dr Stanisław Sychowski, przyczynił się do powstania fabryki cygar oraz rozwoju rzemieślnictwa wikliniarskiego. Rozbudował także kościół parafialny, oraz wzniósł grotę Najświętszej Marii Panny z Lourdes. W 1908 roku utworzono cmentarz z kalwarią, na którym pochowano również ofiary II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych miejscowość rozwijała się obierając profil turystyczny i dziś stanowi popularne miejsce wypoczynku w Borach Tucholskich.
Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Borów, w niedalekiej odległości znajduje się wspaniały Wdecki Park Krajobrazowy, którego piękna przyroda zachęca do pieszych wędrówek oraz wypraw rowerowych na tamtejsze szlaki. Na obszarze gminy znajduje się wiele interesujących pomników przyrody, do których należą jesion, sosny, dęby oraz cisy rozsiane po pobliskich miejscowościach. W okolicy warto zobaczyć kamienny most w Laskach, dawny młyn wodny w Łobodzie, malowniczą kaplicę św. Huberta - patrona myśliwych, nawiązującą wystrojem do tradycji łowieckich, jak również Pozostałości obozowiska podziemnego Wojska Polskiego nieopodal Kamionki. Dodatkowym atutem okolicy są liczne przydrożne kapliczki, nadające miejscowościom indywidualnego charakteru. Śliwice są doskonałym miejscem na prawdziwy wypoczynek i nabranie nowych sił na łonie natury.