Ślesin - informacje

Miasto położone nad Jeziorem Ślesińskim oraz Jeziorem Mikorzyńskim w województwie wielkopolskim. Pierwszy ślad na piśmie o osadzie pochodzi z 1231 roku z dokumentu księcia Konrada I Mazowieckiego, który stanowił o nadaniu wsi biskupom poznańskim. W 1358 roku król Kazimierz Wielki nadał Ślesinowi prawa miejskie. Miejscowość rozwijała się, gospodarka w dużej mierze opierała się na handlu, jednak Ślesin nigdy nie rozwinął się do rangi dużego ośrodka miejskiego. W 1604 roku w miejscowości powstał gotycki murowany kościół. W XVII wieku Ślesin ucierpiał wskutek wojen szwedzkich oraz pożarów. Wiek XVIII przyniósł ze sobą powodzie, z którymi musieli zmierzyć się mieszkańcy miejscowości i okolic. W czasie rozbiorów Polski Ślesin znalazł się pod zaborem pruskim, od 1807 należał do Księstwa Warszawskiego. W 1812 roku zbudowano tam Łuk Triumfalny na cześć księcia Fryderyka Augusta, zwany potocznie Bramą Napoleona. 
W 1815 roku miejscowość znalazła się na terytorium Królestwa Polskiego. W czasie powstania styczniowego w 1863 roku walki toczyły się w sąsiednim Ignacewie, brało w nich udział wielu mieszkańców Ślesina. Za udział w powstaniu w 1870 miejscowości odebrano prawa miejskie. W 1917 roku w miejscu mogiły powstańców wzniesiono pomnik upamiętniający to ważne wydarzenie w dziejach Polski. Na początku XX wieku Ślesin słynął z hodowli gęsi i pierza. W dwudziestoleciu międzywojennym miejscowość dynamicznie się rozwijała, zmodernizowano drogi i zabudowę mieszkalną. W czasie II wojny światowej lokalna ludność była wywożona do obozów pracy, a także przymusowo wysiedlana. Po wojnie miasto rozwijało się, powstawały nowe instytucje, unowocześniono infrastrukturę. Obecnie jest to miasto o charakterze turystycznym.
Dzięki bliskości jezior miejscowość przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy windsurfing. W Ślesinie warto zobaczyć kościół św. Mikołaja w stylu neogotyckim, wspomniany łuk triumfalny, pomnik św. Rodziny czy pomnik ku czci Polaków rozstrzelanych przez Niemców w 1939 roku. W odległości około 9 kilometrów od miasta znajduje się Licheń, znane w kraju i za granicą centrum pielgrzymkowe. Jezioro Licheńskie słynie z obfitości ryb, dzięki czemu Licheń jest także doskonałym miejscem na relaks nad wodą z wędką. wielkopolski Ślesin zapewni nie zarówno rozrywkę nad wodą, jak i zaciszny wypoczynek w spokojnej okolicy.