Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Szczyrk - informacje

Miasto o charakterze turystycznym, położone w dolinie rzeki Żylicy w województwie śląskim. Miasto należy do Euroregionu Beskidy, położone jest także w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Dokładna data pojawienia się osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta nie jest jednoznacznie ustalona, wiadomo, że około XV-XVI wieku przebywali tam osadnicy polscy, bałkańscy i wołoscy, a także w mniejszej ilości Niemcy, Austriacy, Węgrzy, Czesi oraz Słowacy. Osada stanowiła bardzo różnorodną mieszaninę kulturową, nadającą miejscowości bardzo indywidualnego w owym czasie charakteru. W 1630 roku na potrzeby podatkowe odbył się pierwszy spis powszechny mieszkańców Szczyrku. Osadnicy zajmowali się głównie pasterstwem, hodowlą zwierząt, myślistwem i karczowaniem lasów. Nadawanie ziemi mieszkańcom odbywało się sposobem unikalnym w skali kraju. Zarządca ziem nadawał osadnikowi "zarębek" ziemi (odpowiednik łana), który środek miał w dolinie i obejmował lepiej i gorzej nasłoneczniony stok wzgórz. 
Z czasem osadnicy przenieśli się na wyższe partie terenu, w kierunku gór. Gospodarka przeniosła się w dużej mierze na obszar pasterstwa i produkcji drewna, a w XVIII wieku Szczyrk związał się z przemysłem na Górnym Śląsku, zaopatrując w drewno tamtejsze huty. Zaczęto również wytwarzać tkaniny z owczego runa (żywa wełna - wysokiej jakości przędza, z której wykonywano materiał bardzo dobrego gatunku). Po pierwszej wojnie światowej miejscowość zaczęła nabierać charakteru turystycznego. W 1973 roku miejscowości nadano prawa miejskie, w zeszłym roku Szczyrk świętował 40-lecie tego wydarzenia.
Miejscowość okalają liczne szczyty górskie: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.), Magóra (1095 m. n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.) i inne. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników pieszych wędrówek oraz sportów zimowych. Warto wybrać się na górską wyprawę na najwyższy szyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne, z którego rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Inną atrakcją turystyczną jest wyciąg krzesełkowy na tej górze. Warto odwiedzić też Przełęcz Salmopolską, która stanowi doskonały punkt widokowy. Ciekawym obiektem jest również Beskidzka Galeria Sztuki, w której podziwiać można prace współczesnych artystów. Na pasjonatów aktywnego wypoczynku czeka tam mnóstwo atrakcji, można tam jeździć na nartach zarówno na stokach jak i pokonując trasy biegowe, pojeździć rowerami, wybrać się na wędrówkę Nordic Walking, a także spróbować swych sił w eksplorowaniu jaskiń czy polatać na paralotni z doświadczonymi paralotniarzami. Szczyrk jest wspaniałą miejscowością na wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.