Suwałki - informacje

Miasto położone nad rzeką Czarna Hańcza w województwie podlaskim. Miejscowość powstała w ramach działalności osadniczej zakonu kamedułów. W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał zakonowi rozległe ziemie na suwalszczyźnie. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1688 roku. Na początku XVIII wieku miejscowość oraz okolice spustoszyła zaraza, która dosłownie zdziesiątkowała mieszkańców tego obszaru. Zakonnicy rozpoczęli długotrwały proces odbudowy swoich terenów. Wystarali się u króla Augusta II o zgodę na organizację targów i jarmarków, co miało być początkiem rozwoju handlu. W 1710 roku rozpoczęto budowę pierwszej świątyni, drewnianego kościoła pw. Świętego Krzyża. W 1715 roku przeor klasztoru wydał dokument erygujący miasto. Pięć lat później lokację tą potwierdził król August II, nadając Suwałkom prawa miejskie. Po trzecim rozbiorze Polski miasto zajęły wojska pruskie. Po likwidacji klasztoru Suwałki stały się miastem królewskim. Już na początku XIX wieku miasto znalazło się na terytorium Księstwa Warszawskiego. 
W XIX wieku potwierdzono administracyjne znaczenie Suwałk i znajdowało się tam wiele instytucji. Miasto rozwijało się w bardzo szybkim tempie, powstało wiele budynków mieszkalnych, głównie jednak wzniesiono okazałe budynki rządowe. Wybudowano kościół prawosławny i ewangelicki, założono szpital św. Piotra i Pawła oraz wybudowano okazały gmach gimnazjum. Wraz z rozwojem miasta znacznemu zwiększeniu uległa liczba mieszkańców, która na przestrzeni XIX wieku niemal się podwoiła. Powstało także wiele nowych zakładów, jak fabryka tytoniu i tabaki, trzy fabryki świec łojowych, garbarnie, browary oraz cegielnia. Ze względu na centrum administracyjne w Suwałkach było bardzo wielu urzędników. Rozwijała się także oświata i kultura. Mieszkańcy Suwałk popierali powstanie styczniowe, wielu bezpośrednio uczestniczyło w tym wydarzeniu. Pod koniec XIX wieku do miasta doprowadzono linię kolejową. 
W czasie pierwszej wojny światowej okolice były obszarem walk rosyjsko - niemieckich. Po zakończeniu wojny obszar ten stał się centrum konfliktu polsko-litewskiego. W 1919 roku miasto odwiedził Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Dzięki zagospodarowaniu koszar pozostałych po stacjonowaniu tam wojsk rosyjskich Suwałki stały się jednym z największych garnizonów Polski w okresie międzywojennym. W czasie kampanii wrześniowej po wybuchu II wojny światowej suwalskie oddziały walczyły w obronie Warszawy oraz w bitwie pod Kockiem. Suwałki zostały zajęte przez wojska rosyjskie, a następnie niemieckie i wcielono je do Rzeszy. Na suwalszczyźnie rozwijało się podziemie konspiracyjne, powstawały oddziały partyzanckie, a później oddział Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny Suwałki były miastem powiatowym, od 1975 roku były stolicą województwa, a w 1999 roku na powrót zostały miastem powiatowym. 
Suwałki są obecnie miastem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Zwiedzać miasto można spacerując po Suwalskich Ścieżkach Kulturowych, czy też wybrać się na Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej "Krasnoludki są na świecie". Do najciekawszych zabytków należy malownicza zabudowa ul. Kościuszki w stylu neoklasycystycznym. Przy tej ulicy można zobaczyć dom Marii Konopnickiej oraz dom rodziny Czesława Miłosza, a także trzy wyjątkowe kościoły: katolicki, ewangelicki oraz dawną cerkiew prawosławną. Od 2008 roku w mieście organizowany jest "Suwałki Blues Festival", który corocznie przyciąga wielu miłośników muzyki. Warto wybrać się również do położonego nieopodal miasta Wigierskiego Parku Narodowego, przepięknego obszaru leśnego, w sercu którego położone jest okazałe jezioro Wigry oraz wiele okalających je małych jezior. Rzeka Czarna Hańcza oraz pobliskie akweny stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, można tam wybrać się na spływ kajakowy czy pożeglować. 
W położonych nad jeziorem Wigrach znajduje się wspaniały dawny klasztor kamedulski, który zdecydowanie warto odwiedzić i wejść na tamtejszą wieżę widokową. Innym interesującym miejscem jest punkt widokowy w Smolnikach, których urok docenił reżyser Andrzej Wajda i tam ulokował plan filmowy "Pana Tadeusza". Zimą również miasto przyciąga turystów, znana w całej Polsce tamtejsza mroźna zima jest pełna śniegu i słońca, co gwarantuje wspaniałe zaśnieżone krajobrazy. W okolicy miasta znajduje się wyciąg narciarski, ustanowione są trasy biegowe, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce dla miłośników białego szaleństwa. To wspaniałe miasto o bogatej historii z pewnością należy do najciekawszych punktów na mapie Polski i jest szczególnie warte odwiedzenia.