Susiec - informacje

Wieś położona na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej oraz Płaskowyżu Tarnogrodzkiego w województwie lubelskim. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1643 roku, kiedy właściciel okolicznych ziem Jan Zamoyski zezwolił na przeniesienie huty żelaza ze wsi Szarowola na uroczysko Susiec. W tym samym dokumencie właściciel wydał zgodę na utworzenie stawu, którego bazą zostały leśne źródła znajdujące się na uroczysku. W XVIII wieku we wsi znajdowały się budynki dworskie, huta szkła, młyn, kuźnia oraz browar. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Suścu wzniesiono drewniany kościół. 
W XIX wieku mieszkańcy wsi trudnili się głównie hodowlą bydła i owiec, a także hodowlą pszczół i wieś znana była w okolicy z bogatych pasiek. W latach 80-tych XIX wieku Zamoyscy ufundowali kościół murowany, który na początku XX wieku został kościołem parafialnym pw. św. Jana Nepomucena. W czasie II wojny światowej okolice Suśca były miejscem zaciętych walk oddziałów polskich. Obecnie w miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający walczących o wolność kraju w latach 1939-1944. W 1987 roku Rada Państwa nadała wsi Susiec Order Krzyża Grunwaldu III klasy w dowód uznania pełnej poświęceń walki z niemieckim okupantem. 
Obecnie miejscowość jest jedną z najbardziej popularnych wśród turystów odwiedzających Roztocze. Jest to wyjątkowo piękny obszar puszczy o urozmaiconym krajobrazie, podziwiać można czyste rzeki, strumienie i wodospady. W wyniku powstania uskoków tektonicznych na rzece Tanew i Jeleń powstały widowiskowe spiętrzenia, które obejrzeć można w rezerwacie Czartowe Pole. Te wyjątkowe wodospady zostały szczególnie docenione w 2009 roku, kiedy w wyniku plebiscytu dziennika Rzeczpospolita zostały zaliczone do "Siedmiu Cudów Polskiej Natury". Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do wędrówek po Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Do najbardziej popularnych tras należy "Szlak Szumów", przemierzając który zobaczyć można wiele okolicznych wodospadów. Warto wybrać się również na Szlak Walk Partyzanckich, wiodący po historycznych miejscach pamięci. Również pasjonaci wypoczynku nad wodą znajdą w Roztoczu coś dla siebie. W Majdanie Sopockim znajduje się położony pośród lasów zalew, który jest doskonałym miejscem do plażowania oraz uprawiania sportów wodnych.