Sucha Beskidzka - informacje

Miasto położone w województwie małopolskim u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się już w 1405 roku, kiedy Książę Oświęcimski Jan II wydał przywilej lokacyjny miejscowości. Pierwszymi jej właścicielami byli Strzałowie, następnie na przestrzeni stuleci: Słupscy, Suscy, którzy wznieśli w Suchej zamek obronny, Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy. Szczególnie prężny rozwój miejscowości odnotowany został za czasów władania rodziny Komorowskich w XVII wieku. Założona została parafia, wzniesiono kościół, rozbudowano zamek tworząc okazałą rezydencję magnacką. Oprócz tego świetnie rozwijał się przemysł i rzemiosło, powstała huta szkła, kuźnia żelaza i miedzi, młyn wodny, browar, suszarnia chmielu i inne zakłady. W XVIII wieku, kiedy właścicielami miejscowości byli Wielopolscy, Sucha zupełnie zatraciła charakter rolniczy na rzecz nowego profilu rzemieślniczo-handlowego, z czego wkrótce zaczęła słynąć na Podbeskidziu. 
Początki XIX wieku wiązały się z nieurodzajem, powodziami i zarazami, jednak pod koniec wieku sytuacja zmieniła się na lepsze. Dzięki doprowadzeniu linii kolejowej Sucha stała się bardzo ważnym węzłem transportowym, co umożliwiło rozwój handlu na szeroką skalę oraz dało nową perspektywę mieszkańcom wsi. Sucha żegnała XIX wiek już jako miasto, prawa miejskie zostały nadane w 1896 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym w mieście powstało wiele instytucji oraz zakładów pracy. W czasie II wojny światowej miasto zostało wcielone do III Rzeszy. Po zakończeniu działań wojennych miasto zdecydowanie się zmieniło, rozbudowano osiedla mieszkalne, utworzono nowe, kwitło również budownictwo indywidualne. Wzniesiono stadion sportowy, powstały przedsiębiorstwa takie jak fabryka mebli, Zakłady Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego, zakładano także szkoły. Rozwój miasta i jego infrastruktury zapoczątkowany w połowie XX wieku kontynuowany jest do dziś.
W miejscowości można zobaczyć kilka bardzo ciekawych zabytków. Należy do nich renesansowy Zamek, XVII-wieczny stary kościół, czy nowy kościół pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Warto zobaczyć także Karczmę "Rzym", znajdującą się na suskim rynku już w XVIII wieku. Dawniej było to miejsce, w którym kupcy z jarmarku pieczętowali udane transakcje. Interesującym obiektem jest również wielostylowa kaplica konfederacka na górze Jasień, wybudowana w XVIII wieku. Okolice można zwiedzać dzięki licznym szlakom pieszym, rowerowym oraz konnym, a zimą korzystać z narciarskich tras biegowych. W okolicy jest wiele ciekawych obiektów, jak Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie, Park Czarnego Daniela w Zawoi Podpolice, Dwór Szlachecki w Zembrzycach czy Wodospad na Mosornym Potoku. Z pewnością Sucha Beskidzka jest miejscem wartym odwiedzenia, w którym zdecydowanie nie można się nudzić.