Stryszawa - informacje

Wieś o charakterze turystycznym, położona nieopodal Suchej Beskidzkiej, w województwie małopolskim. Pierwsze wzmianki o założeniu osady pojawiają się w roku 1480, należała ona do rodziny Słupskich. Taki stan rzeczy trwał do XVI wieku, kiedy wieś i okoliczne dobra trafiły do rodu Suskich. Właściciel wybudował w sąsiadującej ze Stryszawą Suchej zamek obronny, co powodowane było częstymi napadami rozbójniczymi w okolicy. Z końcem XVI wieku Stryszawa wraz z innymi miejscowościami stanowiącymi dobra suskie przeszła na własność Komorowskich. Rodzina ta posiadała wiele okolicznych wsi, nabywała ciągle nowe, w związku z czym posiadłości rozrosły się do takich rozmiarów, że podzielono je między dziedziców na trzy "państewka". Od końca XVII wieku do wieku XIX wsie wchodzące w skład dzisiejszej gminy Stryszawa należały do rodu Wielopolskich. Następnym właścicielem tych ziem był hrabia Aleksander Branicki. 
W XIX wieku w okolicy natrafiono na stosunkowo płytko umiejscowione rudy żelaza, za sprawą czego rozwinęło się na tym obszarze hutnictwo. Jedna z hut znajdowała się w samej Stryszawie. Rozwój w tym kierunku nie trwał długo, z końcem XIX wieku w góry została poprowadzona kolej, w związku z czym lokalny przemysł zanikł wyparty przez tanią stal ze Śląska. Kolej dotarła również do terenu dzisiejszej gminy, dzięki połączeniu z dużymi miastami jak Wiedeń, Kraków i Lwów okolica zaczęła się rozwijać. Prowadzono wycinkę lasów, budowano tartaki, drewno eksportowane było koleją. W sąsiadującym ze Stryszawą Hucisku do dziś zachował się budynek kolejowy, charakterystyczny w owym czasie w całej monarchii austro-węgierskiej. Dzięki węzłowi kolejowemu dynamicznie rozwijał się przemysł i handel, miejscowa ludność pracowała również na kolei. Ostatnimi właścicielami dóbr suskich był ród Tarnowskich. Pierwsza wojna światowa nie przyniosła zniszczeń w okolicy. W czasie II wojny światowej Stryszawę i sąsiednie miejscowości doświadczyły licznych wywózek Polaków, a w ich miejsce sprowadzano obywateli niemieckich.
Obecnie wieś jest wspaniałym miejscem do wypoczynku, jest to wspaniała baza wypadowa do zwiedzania Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, gdzie zobaczyć można ciekawe formy skalne, wspaniały drzewostan oraz liczne gatunki zwierząt. W okolicy znajduje się wiele interesujących pomników przyrody, do których należą różne rodzaje drzew. Na terenie gminy znajduje się wiele ciekawych ścieżek dydaktycznych, jak Ścieżka przyrodnicza im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Szlak Kapliczek, Ścieżka przyrodnicza im. Kard. Karola Wojtyły, Szlak Skałek i inne. Istnieją także liczne szlaki turystyczne PTTK, do których należą m.in. szlaki zielone, czerwone i czarne. Do najciekawszych zabytków okolicy należy wyjątkowy drewniany kościół św. Piotra i Pawła w Lachowicach z pięknie wyposażonym wnętrzem, dworek w Stryszawie Górnej czy Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek na Siwówce. W Stryszawie znajduje się także niezwykłe Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, gdzie można zobaczyć wspaniałe zabawki charakterystyczne dla regionu.