Starogard Gdański - informacje

Miasto określane często jako "Stolica Kociewia", położone nad rzeką Wierzycą na Pojezierzu Starogardzkim, w województwie pomorskim. Jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu, umiejscowione było w bezpośrednim sąsiedztwie lub na samej trasie przebiegu Szlaku Bursztynowego. Już w X - XI wieku w tym miejscu istniały grody obronne oraz otwarte osady. W XII wieku lewobrzeżną część grodu z twierdzą zapisano Joannitom, w XIV wieku część prawobrzeżną kupili Krzyżacy. Na pamiątkę tego podziału w herbie miasta widnieją dwa krzyże: joannicki i krzyżacki. W 1348 roku Krzyżacy nadali swojej części prawa miejskie, wybudowano tam murowaną twierdzę obronną. 
Do dziś charakterystyczną cechą miasta będącą reliktem przeszłości jest średniowieczny układ rynku oraz niska zabudowa mieszkalna. Na przestrzeni stuleci miasto stało się ważnym ośrodkiem życia politycznego na Pomorzu. Wielokrotnie miasto dotykały epidemie, zniszczenia wojenne oraz pożary. W XVIII wieku w czasie rozbiorów Polski Starogard znalazł się pod panowaniem pruskim. W XIX wieku nastąpił rozwój przemysłu, powstała fabryka kotłów, wytwórnia trunków, kompleks młynów i wiele innych. Pod koniec wieku do miasta została pociągnięta pierwsza linia kolejowa. Dwie wojny światowe w XX wieku bardzo silnie doświadczyły miasto i miejscową ludność. Po zakończeniu drugiej wojny światowej miasto podjęło przerwany wojną rozwój gospodarczy, obecnie jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym i turystycznym na pomorzu. 
W mieście znajduje się wiele bardzo interesujących zabytków, należą do nich pozostałości murów obronnych, Baszta Gdańska, Baszta Młyńska oraz Baszta Książęca. W Starogardzie zobaczyć można liczne zabytkowe kościoły, jak kościół św. Katarzyny, fara pw. św. Mateusza, kościół św. Wojciecha czy dawna synagoga. W mieście prowadzona jest także stadnina ogierów, której tradycje hodowlane swoimi korzeniami sięgają czasów króla Jana III Sobieskiego. Zobaczenie wielu interesujących obiektów gwarantuje wędrówka trasą turystyczną wytyczoną w ramach projektu "Korona i Krzyż".