Solec-Zdrój - informacje

Miejscowość uzdrowiskowa usytuowana w województwie świętokrzyskim, niedaleko Buska-Zdroju. Wieś istniała już w XIV wieku, a już na początku kolejnego stulecia posiadała własny kościół i parafię. Miejscowość na przestrzeni wieków należała do różnych rodzin szlacheckich. W XVIII wieku w Solcu istniała warzelnia soli, prowadzono także poszukiwania nowych złóż soli. Na początku XIX wieku w czasie takich poszukiwań odkryto źródła wód mineralnych, w niedługim czasie zbadano je pod kątem właściwości uzdrowiskowych i po ich potwierdzeniu rozpoczęto prowadzenie pierwszych kąpieli leczniczych. Wybudowane zostały łazienki, domy dla kuracjuszy, miejscowość odwiedzało coraz więcej osób. Solec uzyskał wpis do rejestru uzdrowisk polskich już w 1837 roku. 
Po tym okresie przeprowadzono szereg nowych badań wody oraz nastąpiła dynamiczna rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej, powstało wiele nowych obiektów jak murowany hotel z salą balową czy rozległy park zakładowy. Pod koniec XIX wieku uzdrowisko było bardzo nowoczesne w skali europejskiej i niezwykle atrakcyjne dla turystów i kuracjuszy. I wojna światowa na początku XX wieku poczyniła wielkie szkody w  uzdrowisku. Po jej zakończeniu właściciele zdroju odbudowali zniszczone łazienki, w okresie międzywojennym uzdrowisko funkcjonowało bardzo dobrze. Przerwana w czasie drugiej wojny działalność została wznowiona już w 1946 roku dzięki staraniom właścicieli. W latach 50-tych XX wieku zakład uzdrowiskowy został upaństwowiony, co trwało do 1994 roku i niemalże doprowadziło do ruiny to miejsce z powodu złego zarządzania i braku inwestycji. Od 2000 roku wyrokiem sądu uzdrowisko zostało zwrócone rodzinom właścicieli i dzięki temu dziś świetnie funkcjonuje i gości wielu kuracjuszy.
Obecnie w Solcu leczy się głównie choroby narządów ruchu, ortopedyczno-urazowych oraz reumatycznych. Ponadto prowadzone są skuteczne terapie w schorzeniach kobiecych oraz w przypadkach przewlekłych zatruć metalami ciężkimi. Piękna okolica zachęca kuracjuszy do spacerów, wytyczono wiele szlaków turystycznych umożliwiających zwiedzanie. Na terenie gminy znajduje się kilka zabytkowych obiektów, które warto zobaczyć. Należy do nich Kościół św. Mikołaja wzniesiony w latach 30-tych XX wieku w miejscu dawnego kościoła, a niektóre elementy bogatego wyposażenia świątyni pochodzą nawet z XVI wieku. W pobliskich Świniarach zobaczyć można drewniany XVII-wieczny kościół z późnobarokowym wnętrzem. W Zborowie wart obejrzenia jest zespół pałacowy, budynek główny pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, później obiekt był rozbudowywany oraz ulegał przebudowom. Pasjonatów architektury z pewnością przyciągną liczne kościoły w pobliskich miejscowościach, pochodzące z różnych epok i utrzymane w różnych stylach.