Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Rytro - informacje

Wieś położona przy ujściu rzeki Roztoczanki do Popradu w województwie małopolskim. Pierwsze osady na tym terenie powstawały już w czasach starosłowiańskich, a miejscowość istniejąca do dzisiaj powstała prawdopodobnie w XIII wieku. Według informacji pochodzących z kronik Jana Długosza w tym okresie powstał w Rytrze murowany zamek, ze względu na doskonałe walory obronne okolicy. Była to wówczas strażnica strzegąca szlaku komunikacyjnego między Polską a Węgrami, utworzono tam książęcą stację celną. Pierwsza potwierdzona wzmianka pisemna o Rytrze pochodzi z 1312 roku z dokumentu Władysława Łokietka. Później wielokrotnie pojawia się w pismach dotyczących zwolnień z cła. Król Kazimierz Wielki w XVI wieku zwolnił z opłaty celnej mieszczan sądeckich i krakowskich. W zamku obronnym wielokrotnie przebywały koronowane głowy w czasie podróży dyplomatycznych. Pozostałości zamku zachowały się do dziś i stanowią atrakcję turystyczną.
Obecnie miejscowość jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów. Będąc w okolicy warto zwiedzić Popradzki Park Krajobrazowy, który dostarczy niezapomnianych widoków. Piesze wędrówki urozmaici z pewnością Gminny Park Ekologiczny w Rytrze, w którym wypatrzyć można liczne rzadkie gatunki płazów i gadów. Utworzono tak również przystanki przyrodnicze, dzięki którym można dowiedzieć się czegoś więcej o walorach miejscowej przyrody. Ciekawostką lokalnej flory jest występowanie języcznika zwyczajnego - rzadkiego gatunku paproci o charakterystycznych cechach. W okolicy są także wyznaczone szlaki turystyczne oraz ścieżki dydaktyczne. Zobaczyć można również terenowy ośrodek edukacji ekologicznej "Dom Natury", a w niedalekiej odległości od tego miejsca znajduje się wyjątkowy stary kamieniołom. Można tam obejrzeć interesujące formy skalne, a także obserwować bardzo liczne w tym miejscu płazy i gady. Inną naturalną atrakcją dla turystów jest źródło Rogaś, objęte ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej, podobnie jak źródło wody pitnej Katarzyna.
Rytro jest doskonałym miejscem dla aktywnych. Można tam wybrać się do parku linowego, pięknie położonego w beskidzkim lesie, jednego z najciekawszych w Polsce. Piękna rzeka Poprad zachęca do spływów kajakowych, w najbliższej okolicy możliwy jest spływ z Piwnicznej do Rytra. zimą również miejscowość dostarczy wielu rozrywek, a to za sprawą Stacji Narciarskiej Ryterski Raj, gdzie znajduje się kolejka krzesełkowa, wyciąg orczykowy, trasy zjazdowe, pętla biegowa, wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska i snowboardowa. Ciekawym elementem lokalnego krajobrazu jest wiatrak elektrowni. W okolicy znajdują się również pomniki upamiętniające walczących i poległych w czasie II wojny światowej.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.