Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem SANO

Rudki - informacje

Jest to osada - osiedle, powstałe w okresie dwudziestolecia międzywojennego, za sprawą odkrycia w tym miejscu złóż pirytu przez profesora Jana Samsonowicza. Wybudowano tam kopalnię, w której wydobywano ten surowiec. W 1946 roku w osadzie powstał drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W latach 80-tych XX wieku ruszyła budowa nowego, murowanego kościoła w stylu klasycystycznym. Poświęcony i oddany wiernym do użytku został w 1987 roku. Będąc w okolicy warto zobaczyć tysiącletnie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, do którego można się dostać np. z sąsiedniej Nowej Słupii pieszym "Szlakiem Królewskim". W tej miejscowości ponadto są takie ciekawe obiekty jak Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Centrum Kulturowo-Archeologiczne. 
Rudki są także doskonałą bazą wypadową, z której wybrać się można do takich interesujących miejsc jak Geopark Kielecki Kadzielnia czy Parku Jurajskiego w Bałtowie. Do atrakcji turystycznych należą również prehistoryczne kopanie krzemienia - Krzemionki Opatowskie, ruiny zamku w Bodzentynie czy jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce: Jaskinia Raj w Chęcinach. W pobliskich Kurozwękach znajdują się atrakcje dla całej rodziny, jest to zespół pałacowy, minizoo, oraz jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich, w której można nawet wybrać się na safari i z bliska zobaczyć te niezwykłe zwierzęta. Pasjonaci malowniczej zabudowy i zabytków architektonicznych z pewnością chętnie wybiorą się do oddalonego o około 60 kilometrów Sandomierza, który szeroko słynie z tego typu obiektów. W okolicy Rudek znajdują się także wyciągi narciarskie, dzięki czemu jest to miejsce atrakcyjne również zimą.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.