Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Rowy - informacje

Nadmorska miejscowość letniskowa położona nad rzeką Łupawą, na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim. Wieś usytuowana jest między Bałtykiem a jeziorem Gardno. Pierwsze pisemne wzmianki o osadzie pojawiły się w 1282 roku. Od początku swego istnienia miała charakter typowo rybacki. Prawdopodobnie w XIV wieku Rowy były jedną z baz Braci Witalijskich, piratów będących postrachem całego Morza Bałtyckiego. W tym samym wieku podobno w miejscowości gościł Henryk Derby, późniejszy król Anglii Henryk IV. 
Nagrobki, które do XIX wieku znajdowały się w Rowach dowodzą, że do wsi przybywali statkami marynarze i kupcy z różnych krajów. Znajdowały się na przykościelnym cmentarzu, jednak dawną świątynię rozebrano w połowie XIX wieku. Obecnie w Rowach znajduje się wyjątkowy kościół, z którym wiążą się liczne legendy. Do wzniesienia budowli wykorzystano kamienie pochodzące z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Obecnie miejscowość ma charakter turystyczny, każdego roku w sezonie letnim przyciąga dużą liczbę wczasowiczów. Jeszcze kilka lat temu w Rowach można było zobaczyć przedwojenny amerykański kuter torpedowy, który został zakupiony z wojskowego demobilu w latach 70-tych XX wieku. Właściciel urządził w nim restaurację, jednak łódź spaliła się w pożarze. 
W Rowach na odwiedzających czeka wiele atrakcji. W tamtejszym parku znajduje się mały amfiteatr, w którym odbywają się liczne imprezy rozrywkowe. Oprócz wypoczynku na plaży można się wybrać a rejs wycieczkowy, pojeździć gokartami, pograć w mini-golfa  czy pojeździć konno. Jezioro Gardno jest wspaniałym miejscem do uprawiania kajakarstwa, windsurfingu czy kitesurfingu. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego wieś jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Liczne trasy piesze i rowerowe zachęcają do wycieczek i podziwiania tamtejszej przyrody.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.