Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Radom - informacje

Miasto znajduje się w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną, położone w widłach Nysy i Pilicy. Osada nad rzeką na terenie dzisiejszego miasta istniała już na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1155 roku miejscowość pierwszy raz pojawia się na piśmie, a w 1364 roku uzyskała status miasta na prawie magdeburskim. Miasto zostało ufortyfikowane, wybudowano zamek, mury obronne, baszty i bramy wjazdowe. Radomski zamek chętnie byl odwiedzany przez koronowane głowy, odbywały się w nim także spotkania dyplomatyczne. Za czasów panowania dynastii Jagiellonów na tronie Polski Radom uzyskał liczne przywileje, bardzo dobrze rozwija się handel i rzemiosło. XVII i XVIII wiek to był niekorzystny okres w dziejach miasta, wielokrotnie ucierpiało wskutek wojen, epidemii chorób i pożarów. 
Radom w czasie rozbiorów znajdował się najpierw pod panowaniem austriackim, później rosyjskim. Mimo tego miejscowość mogła się rozwijać, szczególnie ważną rolę w tym procesie odegrał przemysł. Już w dwudziestoleciu międzywojennym miasto bardzo szybko rozwijało się gospodarczo, a po zakończeniu drugiej wojny światowej kontynuowało swój rozkwit. Obecnie miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem w województwie, mieści się tam wiele instytucji regionalnych. Jest również gospodarzem znanych i prestiżowych imprez jak Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Międzynarodowy Pokaz Lotniczy Radom Air Show czy Radomski Festiwal Jazzowy. Miasto ma również bardzo rozbudowaną bazę noclegową, od pensjonatów po luksusowe hotele. 
W mieście znajduje się wiele interesujących zabytków, bardzo interesujące jest Stare Miasto o charakterystycznym, średniowiecznym układzie, warto zobaczyć także liczne zabytkowe kościoły, jak kościół pw. św. Trójcy czy kościół i klasztor oo. Bernardynów. Wyjątkową zabudową mogą się pochwalić ulice: Piłsudskiego, Malczewskiego i Żeromskiego. Warto odwiedzić także Grodzisko Piotrówka, miejsce nazywane "kolebką Radomia". Będąc w Radomiu można skorzystać z okazji i wybrać się do pobliskiego Czarnolasu, gdzie można odwiedzić Muzeum biograficzne wielkiego twórcy Jana Kochanowskiego.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.