Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Przerzeczyn-Zdrój

Uzdrowisko położone w województwie śląskim, między Niemczą a Ząbkowicami Śląskimi. Miejscowość jest jednym z najmniejszych uzdrowisk w kraju. Wieś istniała już w XIII wieku, w średniowieczu znane były lokalne źródła mineralne, jednak nie ustalono dokładnej daty ich odkrycia. W XV wieku miejscowość podzielono między dwóch właścicieli, z których każdy zbudował w niej swój dwór. Na bazie jednego z nich wybudowano obecnie istniejący zespół pałacowy. Na początku XIX wieku właściciel miejscowości zbudował na własny użytek domek kąpielowy, a w latach XX-tych istniał już dom zdrojowy z jedenastoma gabinetami kąpielowymi. Obecnie w Przerzeczynie wykorzystuje się m.in. wody radoczynno-siarczkowe i wapniowo-magnezowe do leczenia chorób reumatycznych, narządów ruchu, gastrologicznych, układu krążenia oraz stanów pourazowych. Niewątpliwym atutem sprzyjającym rekonwalescencji jest bardzo spokojny charakter miejscowości, dzięki czemu można odetchnąć pełną piersią i całkowicie się zrelaksować.
We wsi znajduje się wyjątkowy zabytek, który od lat przyciąga uwagę. Jest to kościół Matki Boskiej Królowej Polski, pochodzący prawdopodobnie z XIV wieku lub z początku XV wieku, jednak wielokrotnie przebudowywany. Z tego powodu w budowli można dopatrzeć się stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. We wnętrzu kościoła znajdują się XVII-wieczne malowidła na drewnie przedstawiające sceny biblijne, prospekt organowy pochodzący z XVIII wieku czy ambona pochodząca z tego samego okresu. Wspaniałe, zabytkowe wyposażenie kościoła można by długo wymieniać, jednak najbardziej charakterystyczne dla tego obiektu są znajdujące się tam pełnopostaciowe epitafia. Na zewnętrznych murach kościoła znajduje się kilkadziesiąt tych kamiennych tablic pamiątkowych. Interesującym obiektem jest także powstały w miejscu dawnego pałacu nowy, wzniesiony pod koniec XIX wieku. Wyjątkowym miejscem jest park w stylu staroangielskim, gdzie zobaczyć można przeszło 200-letnie drzewa różnych gatunków.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.