Polanica-Zdrój - informacje

Uzdrowisko położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u stóp Piekielnej Góry w Górach Stołowych. Pierwszy raz osada o nazwie Heyde usytuowana w obszarze dzisiejszego miasta wzmiankowana jest na piśmie w 1347 roku. Była to posiadłość szlachecka, a w XV wieku przeszła na własność klasztoru augustynów. Pod koniec XVI wieku wieś należała do jezuitów, którzy wznieśli tam dwór. Wtedy też pierwszy raz wspomniana została obecność źródeł wód mineralnych w tym miejscu, jednak nie były one wówczas wykorzystywane. W XVIII wieku zakon jezuitów uległ rozwiązaniu, a Polanica trafiła do państwa pruskiego. W XIX wieku nowy właściciel Polanicy postanowił wykorzystać potencjał uzdrowiskowy miejscowości, ocembrował jedno z pięciu ówczesnych źródeł, wybudował łazienki, a okoliczne pola przekształcił na ogród. Rozpoczęto prowadzenie badań nad właściwościami leczniczymi wód źródlanych oraz rozbudowywano uzdrowisko. W połowie XIX wieku miejscowość dopiero zaczęła zyskiwać popularność.
W 1873 roku przemysłowiec z Wrocławia kupił zdrój z przynależnymi terenami, wkrótce rozpoczął modernizację urządzeń i budowę kolejnych, jak nowa pijalnia wód, teatr i dom zdrojowy. Prowadzono też butelkowanie i rozprowadzanie wody ze źródła "Jerzy". Niedługo później wykorzystywano już miejscowe złoża borowiny, a pod koniec XIX wieku do Polanicy poprowadzona została linia kolejowa. Od tego momentu liczba kuracjuszy i turystów znacznie wzrosła, miejscowość stała się bardzo popularnym uzdrowiskiem. Na początku XX wieku w wyniku przeprowadzenia odwiertów przez nowego właściciela zdroju uzyskano dwa bardzo wydajne źródła - Wielka Pieniawa i Goplana, zanikły natomiast dotychczasowe źródła, za wyjątkiem "Józefa". W 1906 roku otwarto nowoczesny, luksusowy zakład przyrodoleczniczy z miejscami dla kilkuset kuracjuszy. W czasie wojen światowych w XX wieku sanatoria w uzdrowisku zamienione zostały na szpitale wojskowe, jednak po zakończeniu II wojny światowej uzdrowisko wznowiło i rozwijało swoją działalność. W 1946 roku Polanica otrzymała prawa miejskie. 
Wyjątkowy klimat miasta bardzo korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Oprócz wód źródlanych dobroczynne działanie ma obecność tamtejszych lasów, wpływających także na jakość powietrza. Obecnie w Polanicy-Zdroju znajdują się źródła: Pieniawa Józefa (dawniej "Józef), Wielka Pieniawa oraz Staropolanka 2000. W uzdrowisku leczone są przede wszystkim choroby kardiologiczne oraz gastrologiczne. Oprócz obiektów zdrojowych w mieście znajduje się wiele atrakcyjnych obiektów, takich jak zabytkowe kościoły, Etnograficzne Muzeum Misyjne, kolorowa fontanna, Park Szachowy czy popularna Rzeźba Niedźwiedzia. Wyjątkową atrakcją jest letni tor saneczkowy "Góralka" zapewniający zabawę całej rodzinie. Dla najmłodszych wielką rozrywką będzie Akademia Animacji dla Dzieci, pełna różnorodnych atrakcji. Oczywiście warto wybierać się na wycieczki piesze i rowerowe w góry, dzięki licznym szlakom turystycznym o zróżnicowanym stopniu trudności. Oczywiście są to jedynie jedne z wielu propozycji, jakie dla turystów przygotowała Polanica.