Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Piwniczna-Zdrój - informacje

Miasto położone nad rzeką Poprad w województwie małopolskim. Miasto zostało ulokowane przez Kazimierza Wielkiego przez 1348 roku. Miastu została nadana wówczas wieś Łomnica jako Królewszczyzna. Piwniczna została zwolniona z podatków na okres dwudziestu lat, przyznano jej także prawo do organizowania targów. Od XVI wieku było to już miasto szlacheckie, do którego dziedziczne prawa posiedli bracia Wojnarowscy. Miasto nawiedzały liczne powodzie, a także klęski głodowe i epidemie chorób. XVIII i XIX wiek przyniosły rozwój miasta, modernizowano i rozbudowywano infrastrukturę, poprowadzona została także linia kolejowa. 
Tamtejsze źródła wód mineralnych odkryte zostały pod koniec XIX wieku, wtedy również pojawili się w Piwnicznej pierwsi kuracjusze. Na początku XX wieku miasto funkcjonowało już jako ośrodek letniskowo-wypoczynkowy, sukcesywnie odwiedzany przez coraz większą liczbę osób. Wymagało to rozbudowania infrastruktury uzdrowiskowej, powstały pierwsze łazienki kąpielowe, dla kuracjuszy i turystów organizowano zabawy i festyny. W czasie drugiej wojny światowej miejscowi partyzanci wsławili się w walkach z okupantem, w dowód uznania ich zasług w 1986 roku miastu i gminie Piwniczna zostało przyznane odznaczenie Krzyż Walecznych.
Do największych atrakcji należą górskie walory naturalne okolicy, które sprzyjają szczególnie uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Zimą natomiast panują idealne warunki dla narciarzy. Turystów przyciąga również rzeka Poprad, którą organizowane są spływy kajakowe, pontonowe i na tratwie. Jest ona również bardzo atrakcyjna dla wędkarzy, doceniających tamtejsze łowisko. Również pasjonaci historii i zabytków znajdą w okolicy coś dla siebie, znajduje się tam wiele zabytków regionalnego budownictwa. Ciekawostką jest także Ciuchcia Piwniczańska, którą można się wybrać na przejażdżkę po atrakcyjnych miejscach okolicy.
Na szczególną uwagę zasługują pijalnie wody mineralnej - Piwniczanki, zlokalizowane przy ulicy Zdrojowej. Ogromną atrakcją dla turystów jest możliwość picia wód także bezpośrednio u ich źródła. Niektóre z nich posiadają specjalnie przygotowane ujęcia jak krany czy studnie. Piwniczańskie wody doskonale działają m.in. na choroby układu pokarmowego, zaparcia, kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz są wskazane do spożywania przy cukrzycy. W uzdrowisku Piwniczna-Zdrój leczone są także choroby układu oddechowego.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.