Olsztynek - informacje

Olsztynek jest miejscowością położoną w województwie warmińsko-mazurskim, w bliskiej odległości od Olsztyna i Ostródy. Tereny leśne okolic Olsztynka kolonizowane były w XIV wieku. Miasto zostało założone przez komtura krzyżackiego Gunthera von Hohenstein. Zainicjował on budowę zamku, wokół którego narastała osada. Miejscowość spokojnie egzystowała do początków XV wieku, kiedy wybuchły wojny polsko-krzyżackie. W okolicy Olsztynka przebywał król Władysław Jagiełło niedługo po stoczeniu zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Wieloletnie wyniszczenia tego terenu zakończył na jakiś czas pokój toruński w 1466 roku, na mocy którego Olsztynek stanowił własność Prus. W wyniku hołdu pruskiego z 1525 roku przekształcone z Prus Zakonnych Księstwo Pruskie zostało lennem Polski. Okres XVI - XVII wieku był bardzo dobry dla miasta, rozwijało się i bogaciło na handlu i rzemiośle, było również ważnym ośrodkiem kościelnym. Rozbudowywana była infrastruktura miasta, powstawały m.in. budowle obronne, młyny i browary. 
W XVII wieku okres dobrobytu i rozwoju został przerwany wojnami szwedzkimi, miasto nawiedzały także pożary i epidemie. XVIII wiek Olsztynek powitał niemal całkowicie zniszczony. Los miasta nie uległ jeszcze odmianie, ponownie zdarzały się klęski żywiołowe, epidemie i wojny. Kolejne zniszczenia na początku XIX wieku przyniosły wojny napoleońskie, głód oraz choroby. Dopiero z końcem XIX wieku nadszedł upragniony spokój, miasto mogło podnosić się po latach ciężkich doświadczeń i odżyć na nowo. Szybko nabrało bardzo nowoczesnego jak na tamten okres charakteru. I i II wojna światowa po raz kolejny boleśnie naznaczyła historię miasta. Po zakończeniu tej ostatniej niemal do lat 50-tych XX wieku trwały przesiedlenia ludności z terenów Olsztynka oraz osiedlanie się ludności głównie z polski centralnej. W drugiej połowie XX wieku Olsztynek bardzo szybko się rozwijał i nadrabiał swoje zaległości, dziś jest przepięknym, malowniczym miastem, przyciągającym coraz większą liczbę turystów. 
Szczególną uwagę przyciąga wyjątkowe bogactwo naturalne okolic Olsztynka. Obecnie przeszło 70% terenu gminy objęte jest ochroną. Należą do nich strefy źródliskowe rzek, korytarze ekologiczne, puszcze, wody podziemne i inne. Niektóre z powołanych obszarów ochrony to rezerwat "Rzeka Drwęca" czy rezerwat "Bagno Nadworskie". Warto odwiedzić również Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, a także zwiedzić lokalne zabytki, do których należy zamek krzyżacki, mury obronne, dawny kościół, zabytkowa zabudowa mieszkalna, wodociągowe wieże ciśnień i wiele innych obiektów.