Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Ochotnica Dolna - informacje

Wieś położona jest w Gorcach, w województwie małopolskim, nieopodal Nowego Targu i Rabki-Zdroju. Akt lokacyjny miejscowości został wydany przez króla Władysława Jagiełłę w 1416 roku. Właściciel wsi, Maciej Ochotnicki otrzymał liczne przywileje od króla Stefana Batorego, natomiast zgodę na użytkowanie okolicznych lasów i pastwisk wydał król Jan III Sobieski. Ochotnica Dolna była silnym punktem oporu w walce z okupantem w czasie II wojny światowej. Do dziś zachowały się liczne pamiątki po wydarzeniach tego okresu, jak tablice i pomniki. Do innych ciekawych zabytków w miejscowości należą XIX-wieczny Kościół Parafialny Znalezienia Krzyża Świętego, oraz zabytkowa zabudowa mieszkalna. 
do największych walorów okolicy zaliczyć można rozległe lasy, bogate w gatunki zwierząt, roślin oraz grzybów. W okolicy poprowadzonych jest wiele bardzo atrakcyjnych szlaków turystycznych, dzięki którym zobaczyć można najpiękniejsze miejsca gminy. Wyjątkowy jest Gorczański Szlak Papieski, wiodący ścieżkami, którymi wędrował po górach Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Wyznaczono także ścieżki edukacyjne: Droga Knurowska - Gościniec Barabów, ścieżka edukacyjna im. por. W. Beimbringa, Ścieżka edukacyjna wyznaczona przez GPN oraz stała ekspozycja wystawiennicza w WOK w Ochotnicy Górnej. Warto również wybrać się do rezerwatu "Kłodne nad Dunajcem", w którym można zobaczyć przeszło 200-letni drzewostan buczyny górskiej, oraz rezerwat "Pusta Wielka" - reliktowy bór sosnowy. Zbocza Gorca po części leżą na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.