Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Mrzeżyno - informacje

Wieś o charakterze letniskowym położona w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość powstała w XV wieku, szybko przybywało do niej coraz więcej nowych mieszkańców. Rozkwitał też handel w tamtejszym porcie, do którego rzeką Regą dopływały statki handlowe z Trzebiatowa i Gryfic. Z portu wyruszano w rejsy m.in. do Gdańska, Lubeki, Kopenhagi, Bergen czy na Bornholm. Z końcem XVIII wieku rzeka stała się jednak zbyt mulista, by możliwa była żegluga. Nie udało się przywrócić tej możliwości. Od tego czasu Mrzeżyno zaczęło funkcjonować jako miejscowość letniskowa. 
Jednym z pierwszych wypoczywających w Mrzeżynie był zwycięzca spod Waterloo, generał Gebhard von Blücher. Na początku XX wieku do Mrzeżyna pociągnięto kolej wąskotorową z Trzebiatowa, co znacznie zwiększyło liczbę odwiedzających miasto turystów. Po II wojnie światowej w Mrzeżynie odbyły się zaślubiny Polski z Morzem. W 1950 roku Mrzeżyno zostało uznane ze teren wojskowy, niemożliwa była działalność kąpieliska i turystyka w miejscowości uległa zawieszeniu na siedem lat. Później nastąpił bardzo szybki rozkwit Mrzeżyna, rozbudowano znacznie infrastrukturę turystyczną, zadbano o tamtejsze kąpielisko. Dziś jest to bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku nad morzem.
Do największych walorów wsi zalicza się bardzo korzystny mikroklimat nadmorski, piaszczyste plaże, port morski, możliwość wędkowania czy okoliczne bory bażynowe. Będąc w miejscowości koniecznie trzeba zobaczyć tamtejszy pomnik zaślubin z morzem, falochrony w porcie czy kościół neoromański zbudowany w 1912 roku, w którym znajdują się szklane mozaiki o tematyce morskiej. Ciekawą atrakcją może być spływ kajakowy z Trzebiatowa do Mrzeżyna, pasjonaci żeglugi z pewnością z chęcią skorzystają z rejsu wycieczkowego po morzu statkiem pasażerskim lub jachtem. Ważnym atutem dla turystów są także liczne imprezy odbywające się w okresie letnim, organizowane głównie w porcie lub na plaży. 

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.