Znajdź i zarezerwuj - sprawdzone ośrodki, dobór oferty. Skontaktuj się z naszym Biurem TORVITA

Mikołajki - informacje

Miasto położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim. Nazwa miasta pochodzi od św. Mikołaja, opiekuna żeglarzy i przejść wodnych, patrona kaplicy znajdującej się na wzgórzu wiatracznym. Herb Mikołajek przedstawiający srebrną rybę w złotej koronie nawiązuje do legendy o Rybim Królu, który miał zapewnić dostatnie połowy rybakom z miasta. Pierwsze wzmianki pisemne o mieście pochodzą z 1444 roku, a prawa miejskie zostały nadane w roku 1726. Do tamtejszych zabytków należą kaplica ewangelicka, obecnie pełniąca rolę kościoła rzymskokatolickiego, XIX-wieczny zespół kościoła ewangelickiego, kaplica cmentarna z XIX wieku, cmentarz ewangelicki i cmentarz żydowski, a także liczne zabudowania mieszkalne. Ponadto w mieście znajduje się zabytkowy dworzec kolejowy, umocnienia mostu kolejowego, zespół młynowo-magazynowy oraz stara szkoła. Warto odwiedzić też Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. 
Mikołajki mają charakter typowo turystyczny, przyciągają głównie miłośników żeglugi. W sezonie życie miasta skupia się nad niewielkim Jeziorem Mikołajskim. Znajduje się na nim port Żeglugi Mazurskiej, z którego dopłynąć można m. in. do Giżycka, oraz zwiedzić okoliczne jeziora: Tałty, Bełdany, oraz największe w Polsce jezioro Śniardwy. W okolicy jeziora Mikołajskiego znajduje się wiele miejsc noclegowych, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz trasy spacerowe. Oczywiście pasjonaci wędkowania docenią jezioro w Mikołajkach, warto także wybrać się na połowy na inne okoliczne jeziora. Coś dla siebie w Mikołajkach znajdą także fani motoryzacji. Od 2005 roku miasto jest bazą Rajdu Polskiego, a w tym roku po raz trzeci Rajd zostanie rozegrany jako jeden z dwunastu etapów Mistrzostw Świata. Oprócz tego w Mikołajkach znajduje się tor, na którym na żywo można obserwować rajdy samochodowe.
Z pewnością Mikołajki zachęcą także pasjonatów aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Warto zapuścić się w tamtejsze lasy Puszczy Piskiej, by podziwiać różnorodne, naturalne krajobrazy oraz wypatrywać rzadkich gatunków roślin i ptaków. Wycieczki udogodnią liczne trasy rowerowe i szlaki piesze. Interesującym obiektem jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w którym zobaczyć można przedstawicieli fauny zamieszkującej puszczę, takich jak łosie, jelenie, rysie, wilki czy bobry. Warto odwiedzić także Stacje Badawcze PAN w Popielinie i w Kosewie, gdzie prowadzona jest ponadto ferma jeleniowatych. Swoim urokiem przyciąga również rezerwat przyrody "Jezioro Łuknajno" w którym obserwować można bardzo liczne ptaki wielu gatunków, trasa służąca zwiedzaniu parku ma długość około pięciu kilometrów. Mikołajki to doskonały wybór jeśli chodzi o aktywny wypoczynek nad wodą i w leśnym zaciszu.

Polecamy inne serwisy prowadzone przez nas: Sanatoria w Polsce, Łeba - nadmorski kurort. Wspieramy: Fundacja Serce dla Dziecka Grabie.